Strona głównaWpisyKulturaGospel buduje Stargard

Aktualności: Kultura

Gospel buduje Stargard

12 września 2022

Setki koncertów w kraju i za granicą, dziesiątki wyróżnień i ogromna pasja – mija 20 lat od utworzenia Chóru Cantore Gospel. Przez dwie dekady grupa zakorzeniła się w kulturalnym środowisku Stargardu, zarażając miłością do muzyki całe rzesze mieszkańców. Organizowane od 15 lat warsztaty gospel gromadzą ludzi zafascynowanych tym gatunkiem. Wydarzenie jest też okazją do spotkania z instruktorami, wybitnymi przedstawicielami środowiska, którzy przyjeżdżają do nas z różnych zakątków świata.

– Cantore Gospel przez te wszystkie lata daje nam mnóstwo fantastycznej energii i podnosi nas na duchu. Koncerty po warsztatach są naprawdę niezwykłe i gwarantują wiele przeżyć. Dziękuję Marii Pyrze, która oprócz tego, że jest świetnym muzykiem i dyrygentem, to jest przede wszystkim niesamowicie ciepłym, wartościowym człowiekiem i oddaje mnóstwo serca innym. Bardzo dziękuję za ten wkład, za pracę nad rozwojem młodych ludzi, za budowanie pięknego kawałka miasta. Całemu Cantore Gospel życzę, żeby dobra energia, którą przekazują nam wszystkim, wracała. Trwajcie ze Stargardem i w Stargardzie jak najdłużej – mówi prezydent Rafał Zając.

Chór zaczął działać we wrześniu 2002 r. przy Stargardzkim Centrum Kultury. Założyła go Maria Pyra, od początku będąca w tej grupie dyrygentem. Początkowo w zespole byli przede wszystkim chórzyści z ówczesnego Gimnazjum nr 4 i z I Liceum Ogólnokształcącego. Na przestrzeni 20 lat trudno zliczyć wszystkich śpiewających w Cantore Gospel. To ludzie w różnym wieku, różnych zawodów, których łączyła i nadal łączy miłość do muzyki.

W całej Polsce jest tylko kilkanaście gospelowych chórów. To wyróżnik dla Stargardu i powód do dumy. Obecnie podstawowy skład grupy stanowi blisko 30 osób. Chórzyści śpiewają przy wsparciu sekcji instrumentalnej: gitary elektrycznej i basowej, instrumentów perkusyjnych, klawiszy oraz trąbki.

Zdjęcia: Paweł Bieg