Aktualności: Kultura

Gryfiki rządzą w Stargardzie

2 października 2023

16 rzeźb, 16 miejsc, 16 historii – tak w największym skrócie można opisać Szlak Gryfików. To zupełna nowość, która już podbiła serca stargardzian. Te niezwykłe stworzenia najlepiej poznali uczestnicy Pikniku Naukowego. Dużej dawce wiedzy towarzyszyła doskonała zabawa i liczne atrakcje. Choć impreza już za nami, dopiero zaczynamy gryfikową przygodę. Warto poznać je wszystkie i dowiedzieć się więcej o mieście.

– Nasze gryfiki niosą ze sobą różne historie. Chodziło nam o to, żeby pokazać miejsca w Stargardzie, które były ważne w różnych momentach dziejów miasta. Dlatego właśnie tworzą spójny szlak. Mają znaczenie turystyczne i rozrywkowe, ale jednocześnie budują naszą lokalną tożsamość. Oglądajcie, poznawajcie i zapraszajcie do tego gości – mówi prezydent Rafał Zając.

Uczestnicy Pikniku Naukowego korzystali z atrakcji w aż 5 strefach tematycznych. Były aktywności sportowe, pokazy naukowe, warsztaty i konkursy z nagrodami. Najbardziej ciekawi rozpoczęli zabawę od questu – czyli wyprawy Szlakiem Gryfików, podczas której rozwiązywali zagadki i wykonywali zadania. Dużo działo się w strefie gryfików, gdzie można było lepiej poznać naszych nowych mieszkańców, a także dowiedzieć się więcej o mitycznych gryfach. Na zakończenie wrażenie na wszystkich zrobiła wieczorna Wielka Inscenizacja.

Na ulicach Stargardu pojawiło się 16 gryfików. Każdy z nich związany jest z ważnymi wydarzeniami w dziejach miasta. Jeszcze przed wyruszeniem na szlak wszystkie można poznać tutaj. Projekt rzeźb przygotowała Marlena Zakrzewska z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Twój StartUP” w Warszawie, a odlewy Pracownia Rzeźbiarsko-Odlewnicza Garstka Studio z Szymanowa. Fundamenty wykonała spółka ZPB „Tech-Bud” ze Stargardu.

Zdjęcia: FB/SCN FILARY/UM w Stargardzie