Aktualności: Kultura

Historyczne Dni Stargardu

16 czerwca 2021

Wystawy za złotówkę, piesza wycieczka, Quiz Gryfa i inscenizacja na balkonie odwachu – to wszystko czeka na mieszkańców z okazji Dni Stargardu. Przez cały weekend (18-20.06.) będzie naprawdę ciekawie. W tym roku Muzeum Archeologiczno-Historyczne połączyło święto miasta z Europejskimi Dniami Archeologii.

W piątek (18.06.) już od 10:00 będzie można zwiedzać najnowszą wystawę „Pobite gary” w gmachu głównym przy Rynku Staromiejskim. Wstęp tylko za 1 zł. Tego dnia o 13:00 na podwórku kamienicy przy ul. B. Limanowskiego 24 (siedziba PCK) otwarta zostanie wystawa fotografii podopiecznych Dziennego Domu Pobytu „Senior+”. W ramach Europejskich Dni Archeologii zainteresowani będą mogli zobaczyć też dwie wirtualne propozycje – wystawę „Korowód pokoleń” i cyfrową galerię „Archeologia w 3D”.

Niedziela (20.06.) to dalszy ciąg zwiedzania za 1 zł – zarówno gmachu głównego, jak i Bastei. Początek o 10:00. Z kolei o 12:00 warto zatrzymać się na chwilę na Rynku Staromiejskim przed odwachem. Na balkonie muzealnicy zaprezentują inscenizację stargardzkich legend. Godzinę później – o 13:00 – spod cerkwi prawosławnej przy ul. Św. Jana Chrzciciela wyruszy piesza wycieczka „Stargard A.D. 1900 oczyma komisarza policji i autora przewodnika po mieście Otto Zucka”. Jej uczestnicy otrzymają link do wyjątkowego e-booka – publikacji opartej na przewodniku turystycznym z początku ubiegłego wieku. Liczba miejsc jest ograniczona. Żeby dołączyć do spaceru, trzeba do piątku (18.06.) wysłać zgłoszenie na adres e-mail: m.ogiewa-sejnota@muzeum.stargard.pl.

O 16:00 przy Bastei w Parku Piastowskim spotkają się ci, którzy o Stargardzie wiedzą wszystko lub prawie wszystko. III Quiz Gryfa to zabawa zespołowa – 10 drużyn będzie walczyć o atrakcyjne nagrody i tytuły mistrzów historii naszego miasta. Zgłoszenia są przyjmowane do piątku (18.06.) e-mailowo: j.fijalkowska@muzeum.stargard.pl albo telefonicznie – 91 578 38 35 wew. 39. Szczegóły gry są również tutaj.

W pierwszej odsłonie Dni Stargardu będzie się działo. Dla odmiany po historycznych atrakcjach można wybrać się do kina – bilet wstępu również za 1 zł. Repertuar jest tutaj. Z kolei w Teatrze Letnim już od piątku (18.06.) rozpoczną się koncerty. Więcej szczegółów tutaj.