Aktualności: Sprawy urzędowe

Internet rzeczy bez tajemnic

30 stycznia 2020

Ministerstwo Cyfryzacji i Kancelaria Prezydenta RP zorganizowali w Stargardzie konferencję „Perspektywy dla Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości”. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Podczas spotkania zaprezentowano zastosowanie internetu rzeczy (IoT) w naszym mieście na przykładzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Uczestnicy konferencji poznali ciekawe rozwiązania technologiczne i dowiedzieli się o możliwości pozyskania dofinansowania na nowe projekty.

– Cyfryzacja i informatyzacja dominuje nasz świat. Już dzisiaj w przestrzeni miejskiej część rozwiązań jest realizowana. To na przykład sterowanie światłami komunikacji miejskiej na skrzyżowaniach, a także sterowanie oświetleniem miejskim, rowery miejskie i samochody do wypożyczenia. Jestem przekonany, że przed nami jeszcze wiele lat intensywnego rozwoju z wykorzystaniem internetu i związanych z nim technologii – mówi prezydent Andrzej Duda.

W spotkaniu z lokalnymi przedsiębiorcami wzięli także udział Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska oraz przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych. Głównym zagadnieniem były rozwiązania wdrażane w ramach tzw. Internetu Rzeczy. To koncepcja wykorzystywana w inteligentnych miastach, czyli takich, w których stosuje się technologie informacyjno-komunikacyjne – przede wszystkim w miejskiej infrastrukturze.

– W Stargardzie wykorzystywane są rozwiązania IoT w komunikacji miejskiej. Jestem przekonany, że w przyszłości będzie ich jeszcze więcej. Nasze miasto rozwija się w sposób zrównoważony, oparty na silnej gospodarce. Tworzymy też kompleksowe, systemowe rozwiązania dedykowane mieszkańcom – w tym osobom narażonym na wykluczenie społeczne. Cieszę się, że cykl tych konferencji rozpoczął się właśnie w Stargardzie. To dowód na to, że nowoczesne technologie informacyjne z powodzeniem mogą funkcjonować także w miastach średniej wielkości – mówi prezydent Rafał Zając.

Podczas konferencji dr Piotr Lech z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przedstawił praktyczne wykorzystanie internetu rzeczy na przykładzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. W Stargardzie pasażerowie korzystają z tablic dynamicznej informacji pasażerskiej. To duże ułatwienie w codziennych podróżach autobusami. Tablice informują o rzeczywistych godzinach przyjazdu konkretnych linii – poprzez połączenie z internetem i modułami zainstalowanymi w każdym pojeździe MPK. Ten system jest wykorzystywany w Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym oraz na przystankach przy ul. Czarnieckiego i ul. Szczecińskiej.

Kolejny przykład IoT w naszym mieście to automaty biletowe w autobusach. –Pasażerowie mogą wygodnie zapłacić za bilet kartą, ale też smartfonem, a nawet zegarkiem – wystarczy urządzenie z dostępem do internetu. To kolejne udogodnienie dla mieszkańców – mówi dr Piotr Lech z ZUT. Po zleceniu takiej płatności terminal w autobusie łączy się internetowo z firmą obsługującą tego typu transakcje. Po zaakceptowaniu płatności bilet zostaje wydrukowany automatycznie. Z tego rozwiązania każdego dnia korzystają setki pasażerów.

W trakcie podsumowania konferencji podkreślano, że internet rzeczy będzie z każdym rokiem coraz bardziej obecny w naszej rzeczywistości.

Zdjęcia: UM w Stargardzie