Aktualności: Kultura

Inwalidzi uhonorowani

2 czerwca 2021

Droga między ul. T. Kościuszki a ul. Szczecińską zyskała nazwę Inwalidów Wojennych. Tym samym Stargard dołączył do innych polskich miast, które w ten sposób symbolicznie upamiętniają bohaterów poświęcających zdrowie i życie dla ojczyzny. Z wnioskiem o nadanie tej nazwy wystąpił Zarząd Oddziału Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej w Stargardzie.

– Ta droga będzie miała bardzo istotne znaczenie w układzie komunikacyjnym miasta. Przez tę ulicę i nowo wybudowane rondo w ciągu ul. Szczecińskiej poprowadzony zostanie główny ciąg w kierunku ul. Pierwszej Brygady. Tym samym ul. Inwalidów Wojennych zyska charakter tranzytowy – mówi prezydent Rafał Zając.

W symbolicznym odsłonięciu nazwy wziął udział prezydent Rafał Zając, jego zastępca Ewa Sowa, członkowie ZIW RP oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wioleta Sawicka. Ulice Inwalidów Wojennych są w wielu polskich miastach m.in. w Częstochowie, Piekarach Śląskich, Prudniku i Otwocku. Nazwa może wpłynąć pozytywnie na kształtowanie postaw patriotycznych wśród mieszkańców. To również wyraz pamięci i szacunku dla osób walczących o ojczyznę.

– Im więcej czasu mija od zakończenia II wojny światowej, tym bardziej zaciera się pokoleniowa pamięć. Coraz mniej jest uczestników i naocznych świadków tamtych wydarzeń. Właśnie przez takie działania pokazujemy, że pamiętamy o ich poświęceniu – dodaje prezydent Rafał Zając.

Inwalidzi wojenni to żołnierze, którzy zostali ranni podczas wojny i doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu. Związek Inwalidów Wojennych RP powstał w 1918 r. z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. To najstarsza organizacja kombatancka w Polsce. Skupia żołnierzy, którzy walczyli na wielu frontach, członków ich rodzin, a także m.in. osoby represjonowane.

Zdjęcia: UM w Stargardzie