Aktualności: Edukacja

Jak pomóc zwierzętom

26 marca 2019

W Stargardzie działa kompleksowy program opieki nad zwierzętami. Miasto finansuje szereg działań niosących im pomoc. Weterynarze zajmują się czworonogami rannymi w wypadkach. Specjaliści reagują także w przypadku zwierząt dziko żyjących. Warto wiedzieć, dokąd – w razie potrzeby – udać się po pomoc.

Radni Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęli Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na ten rok. W dokumencie znajduje się m.in. szereg informacji na temat tego, jak postępować w kryzysowych sytuacjach.
Na ulicach naszego miasta żyje coraz mniej bezdomnych zwierząt. Dzięki szybkiej reakcji odpowiednich służb trafiają do schroniska w Kiczarowie, gdzie mają szansę na lepsze życie, a nawet adopcję. Bezdomnego czworonoga można zgłosić do Straży Miejskiej – numer alarmowy 986 lub tel. 91 577 50 90, od poniedziałku do piątku 7:00 – 22:00, w weekend 10:00 – 18:00. Poza godzinami pracy SM zgłoszenia przyjmuje Policja, tel. 997. Zwierzęta bezdomne są wyłapywane za pomocą specjalistycznego sprzętu. W ten sposób nie dzieje im się krzywda. Po odłowieniu trafiają do schroniska lub – w przypadku gatunków hodowlanych – do gospodarstwa rolnego.

W Stargardzie zdarzają się także goście z okolicznych lasów. Jelenie, łosie czy lisy stanowią zagrożenie przede wszystkim dla kierowców. Przedstawiciele tych gatunków nie mogą jednak trafić do schroniska z psami i kotami. Dla dzikich zwierząt działa całodobowe pogotowie. Wystarczy zgłosić zdarzenie, dzwoniąc do Straży Miejskiej lub na Policję. Informacja zostanie przekazana odpowiednim służbom. Podobnie należy postąpić w przypadku zwierząt rannych w wypadkach drogowych. Wyznaczone gabinety weterynaryjne udzielają pomocy całą dobę.

Troska o zwierzęta to także sterylizacja i dokarmianie oraz działania propagujące odpowiedzialną i właściwą opiekę nad czworonogami. W 2018 r. do schroniska w Kiczarowie trafiło ponad 350 psów i prawie 140 kotów. Dzięki adopcjom łącznie ponad 270 zwierząt znalazło nowe domy. W ubiegłym roku wykastrowano i wysterylizowano prawie 260 czworonogów, zarówno przebywających w schronisku, jak i wolnobytujących. Wykonano także ponad 330 szczepień – przeciwko wściekliźnie i chorobom wirusowym.

W 2019 r. Stargard przeznaczy niemalże 650 000 zł na realizację programu opieki nad zwierzętami. Z tej kwoty ponad pół miliona trafi do schroniska w Kiczarowie.

Zdjęcie: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Kiczarowie