Aktualności: Sprawy urzędowe

Jan Wojtowicz – pamiętamy

28 czerwca 2021

Na kamienicy przy ul. M. Konopnickiej 15 – budynku, w którym mieszkał – odsłonięto tablicę upamiętniającą westerplatczyka, śp. ppor. Jana Wojtowicza. Ten starszy legionista walczący u boku mjra Henryka Sucharskiego trafił do 4. Pułku Piechoty w Kielcach w marcu 1937 r. Dostał przydział do 3. Kompanii CKM, w której był celowniczym.

W 1938 lub 1939 r. (rozbieżność dat w zachowanych dokumentach) został przeniesiony do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte jako członek plutonu CKM. Trzeba podkreślić, że kierowano tam wzorowych i sprawdzonych żołnierzy, a służba odbywała się w bardzo trudnych warunkach.

– Westerplatczycy są legendą i wzorem właściwej postawy dla każdego polskiego żołnierza. Jan Wojtowicz po II wojnie światowej zamieszkał tutaj i tu budował swoje życie rodzinne i zawodowe, tworząc jednocześnie Stargard. W naszym otoczeniu na co dzień spotykamy ludzi, którzy są prawdziwymi bohaterami. Ta tablica to z jednej strony oddanie szacunku Janowi Wojtowiczowi, a z drugiej strony miejsce na refleksję dla mieszkańców. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w upamiętnienie żołnierza, bohatera, stargardzianina – mówi prezydent Rafał Zając.

Jan Wojtowicz wziął udział w obronie Westerplatte w składzie wartowni nr 4. Po kapitulacji, na początku września 1939 r., trafił do Stalagu I A. Jego postawa została później doceniona m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, Medalem Zwycięstwa i Wolności oraz Odznaką Gryfa Pomorskiego. Pamiątkowa tablica ma być kolejnym wyrazem uznania dla westerplatczyka ze Stargardu.

Jan Wojtowicz od 1991 r. spoczywa na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki. Prezydent Rafał Zając wraz z oficjalną delegacją i rodziną wojskowego złożyli kwiaty i znicze na jego grobie.

Zdjęcia: Paweł Bieg