Aktualności: Edukacja

Jedynka uczy 55 lat

3 czerwca 2022

21 września 1967 w Szkole Podstawowej nr 1 rozbrzmiał pierwszy dzwonek. Teraz, 55 lat od tamtego wydarzenia, obecni nauczyciele i uczniowie, ale także absolwenci i emerytowani pracownicy świętują jubileusz placówki. Podczas uroczystego apelu były gratulacje, życzenia dalszego rozwoju oraz chwila na przywołanie pięknych wspomnień.

– Uczniowie tej szkoły wielokrotnie dawali i wciąż dają nam powody do dumy. Ten jubileusz to piękne podsumowanie wielu lat pracy całych pokoleń i jednocześnie motywacja do dalszego rozwoju we właściwym kierunku. Jestem przekonana, że przed Jedynką jeszcze dużo do osiągnięcia. Gratuluję dotychczasowych sukcesów i życzę powodzenia w realizacji kolejnych planów – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Podstawówka przy ul. H. Sienkiewicza 8 od 1975 r. nosi imię Juliusza Słowackiego. W roku szkolnym 2021/2022 uczęszcza do niej prawie 650 uczniów i pracuje 62 pedagogów. Pierwszym dyrektorem – wtedy SP nr 10 – był Kazimierz Nowicki. Dziś szkołą kieruje Jadwiga Roszak. Młodzi ludzie z Jedynki mają na swoim koncie wiele sukcesów. Z powodzeniem stratują w konkursach Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, dobywając tytuły finalistów i laureatów. Uczniowie zawsze mogą liczyć na wsparcie pedagogów, którzy pomagają im rozwijać pasje i wyznaczać ambitne cele. Ważnymi zasadami w tej szkole są również: tolerancja, szacunek do drugiego człowieka i nauka brania odpowiedzialności za własne działania.

Jedynka jako pierwsza placówka w Polsce czterokrotnie zdobyła tytuł „Szkoły uczącej się”. Wyróżnienie przyznawane jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Otrzymują je szkoły stale podnoszące kwalifikacje zawodowe i kompetencje nauczycieli, a także poprawiające jakość uczenia młodych ludzi. To jeden z wielu tytułów, którymi może poszczycić się SP nr 1. Placówka została także m.in. „Szkołą Odkrywców Talentów”, „Szkołą przyjazną dla sześciolatka” i posiada certyfikat „Szkoły Łowców Talentów”. Również rodzice uczniów Jedynki są doceniani. Na swoim koncie mają tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Ministra Edukacji Narodowej „Mam sześć lat”.

Z okazji jubileuszu wydana została książka „55 lat Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie”. Do okolicznościowej publikacji dołączone zostały wyjątkowe zakładki wykonane przez Maję Bakun – uczennicę Jedynki.

Zdjęcia: Paweł Bieg