Aktualności: Działania społeczne

Jedyny taki niebieski marsz

5 kwietnia 2023

Setki osób przeszły ulicami Stargardu w wyjątkowym pochodzie. Z daleka było widać kolor niebieski w najróżniejszych odcieniach – to symbol wsparcia dla osób w spektrum autyzmu. Zwłaszcza w kwietniu dużo się mówi na ten temat. Miesiąc Wiedzy o Autyzmie jest okazją do zdobycia cennych informacji, które pozwolą lepiej zrozumieć ludzi zmagających się na co dzień z różnymi trudnościami.

– Cieszę się, że stargardzianie tak licznie wzięli udział w tym wyjątkowym marszu. Osoby ze spektrum autyzmu doskonale funkcjonują w życiu społecznym, ale czasem potrzebują nieco naszej pomocy. Wszystko zaczyna się od zrozumienia ich szczególnych potrzeb i sposobu, w jaki postrzegają świat. Dziękuję każdemu, kto zdobywa tę cenną wiedzę z korzyścią dla drugiego człowieka – mówi prezydent Rafał Zając.

Tradycyjnie już niebieski marsz przeszedł przez ul. S. Wyszyńskiego i S. Czarnieckiego do Teatru Letniego w Parku Chrobrego. To tak zwane ciche wydarzenie, czyli pozbawione bodźców, które mogą przeszkodzić uczestnikom w spektrum autyzmu w radosnym przeżywaniu pochodu. Podobne rozwiązania stosowane są np. w niektórych centrach handlowych i supermarketach, gdzie na kilka godzin wyciszana jest muzyka, a światła zostają przygaszone.

W naszym mieście oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu prowadzi Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. Tam pod okiem doświadczonych terapeutów dzieci i młodzież w spektrum autyzmu spędzają wartościowy czas na nauce i zabawie. Od kilku lat w jednej z kamienic Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z powodzeniem działa również mieszkanie wspomagane. Przy pomocy specjalistów dorośli zyskują tam większą samodzielność. Do dyspozycji mają w pełni wyposażony, komfortowy lokal z wszystkimi udogodnieniami.

Niebieski marsz to dopiero początek kwietniowych aktywności. Przez najbliższe tygodnie KTA poprowadzi akcje edukacyjne, dzięki którym będzie można dowiedzieć się więcej o autyzmie. Ich bieżącą działalność warto obserwować na facebookowym profilu OREW. Miesiąc Wiedzy o Autyzmie zakończy bieg. Uczestnicy wystartują w piątek (28.04.) o 15:00 z Teatru Letniego w Parku Chrobrego.

Zdjęcia: UM w Stargardzie