Aktualności: Biznes

Jest miejsce na nowe osiedle

26 marca 2019

Budynki, w których zamieszka nawet 4000 ludzi mogą powstać na os. Pyrzyckim. Radni Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu w rejonie ulic Powstańców Warszawy, Szarych Szeregów i Broniewskiego. Do tej pory ta część osiedla była przewidziana na domy jednorodzinne.

– Ten plan daje nam możliwość stworzenia zupełnie nowego osiedla. Odpowiadamy na realne potrzeby w tym zakresie. Dzięki temu opracowaniu rozrastająca się intensywnie zabudowa będzie miała gdzie powstawać – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.
Nowe osiedle w południowej części os. Pyrzyckiego może zająć prawie 22,5 hektara. Aktualne ten teren jest niezagospodarowany w 80%. Uchwalenie planu daje możliwość wprowadzania w życie zupełnie nowej jakości funkcjonalno-przestrzennej. – To będzie atrakcyjne miejsce do życia. W bezpośrednim sąsiedztwie zabezpieczona jest tam baza oświatowa, sportowa i rekreacyjna. Mieszkańcy na pewno będą się tam czuli komfortowo – mówi Irena Kukla, architekt.

Nowe osiedle ma też być bardzo dobrze skomunikowane. Znajdzie się przy drodze wojewódzkiej. Są już plany budowy ulicy, która umożliwi bezpośredni wyjazd na ul. Broniewskiego. Bez problemu będzie można tam dojechać też autobusem.

Zadbano także o zielone miejsca do odpoczynku. – Obecne tendencje ograniczają tereny parkowe. My jednak
w Stargardzie walczyliśmy o każdy fragment, żeby zapewnić mieszkańcom zieleń. Są tereny parkowe, ale też m.in. miejsca na szpalery drzew. Nasycenie zielenią będzie naprawdę spore – mówi Irena Kukla, architekt.

Nowy plan przewiduje także w tym rejonie miejsca przeznaczone na handel i usługi. Tu jest jednak ograniczenie dla sklepów wielkopowierzchniowych. Nie mogą mieć więcej niż 2000 m2.

Większość terenów na planowanym osiedlu należy do miasta. Założono, że powstaną tam budynki o wysokości od 3 do 5 kondygnacji.

Zdjęcie/wizualizacje: STUDIO A4 Spółka Projektowa z o.o/Irena Kukla​