Aktualności: Sprawy urzędowe

Jesteśmy gotowi na zimę

3 grudnia 2021

Za nami pierwsze przymrozki i niewielkie opady śniegu. Choć pogoda wciąż jest jeszcze jesienna, w Stargardzie już od początku listopada pługopiaskarki i pojazdy do oczyszczania chodników są w pełnej gotowości do pracy. Mogą w każdej chwili wyjechać na ulice. Dbamy również o bezpieczeństwo pieszych, usuwając śnieg i lód z chodników należących do miasta i z parkowych alejek.

Akcję „zima” prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, a wszystkie działania koordynuje Zarząd Usług Komunalnych. Z kolei o stan parkowych alejek dbają członkowie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dodatkowo Straż Miejska, Policja i Straż Pożarna są w stałym kontakcie z dyspozytorem MPGK. Funkcjonariusze tych służb również mogą zgłaszać konieczność uprzątnięcia konkretnego miejsca. W Stargardzie o stan dróg zimą dbają 4 solarko-piaskarki z możliwością nałożenia pługów, a także 3 zamiatarki z opcją zamontowania szczotek.

Jeden wyjazd solarek i spycharko-pługów na ulice miasta to koszt ok. 18 500 zł. Sprzęt pozostanie w gotowości do końca marca 2022 r. Termin ten może zostać wydłużony, jeśli nadal będzie mróz i śnieg. Warto również wiedzieć, że w Stargardzie drogi są przypisane do 3 kategorii utrzymania – w zależności od ich znaczenia w układzie komunikacyjnym miasta. Przynależność do konkretnej grupy decyduje o kolejności oczyszczania.

Za stan chodników oraz jezdni odpowiadają właściciele lub zarządcy poszczególnych dróg i terenów. W przypadku zaniedbania tego obowiązku Straż Miejska może nałożyć na te osoby mandat.

Zdjęcie: Paweł Bieg/archiwum