Aktualności: Sprawy urzędowe

Kolejne miejsca rotacyjne – łatwiejsze parkowanie

27 kwietnia 2023

Od blisko dwóch lat do dyspozycji kierowców na części ul. Skarbowej, S. Wyszyńskiego, S. Czarnieckiego i na parkingu za Centrum Handlowym Rondo są rotacyjne miejsca postojowe. Po tym czasie wyraźnie widać, że właściwie zniknął problem z zostawieniem auta w tych lokalizacjach, żeby załatwić swoje sprawy. Powodzenie projektu i prośby przedsiębiorców sprawiły, że 15.05. (poniedziałek) RMP pilotażowo obejmą też część parkingów na ul. Wojska Polskiego i J. Piłsudskiego. Zasady będą dokładnie takie same, jak w lokalizacjach wymienionych na początku.

– Przez ostatnich kilkanaście miesięcy obserwowaliśmy efekty działania rotacyjnych miejsc postojowych, dużo rozmawialiśmy z ich użytkownikami, analizowaliśmy to rozwiązanie i nabraliśmy przekonania, że trzeba je rozszerzyć. Zasady, które wypracowaliśmy, przynoszą zamierzone efekty. Jadąc do urzędów, sklepów, czy banków nie trzeba już w zasadzie krążyć w poszukiwaniu miejsca, niekiedy na zaledwie kilkanaście minut – mówi prezydent Rafał Zając. Nowych miejsc rotacyjnych na ul. J. Piłsudskiego i Wojska Polskiego będzie w sumie 134. Dla osób chcących zaparkować pojazd na dłuższy okres, przede wszystkim dla mieszkańców tych okolic, do dyspozycji wciąż jest ponad 250 miejsc nierotacyjnych. Znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, na przyległych ulicach. Poza tym RMP obowiązują od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00. W tym okresie musimy pilnować, żeby czas postoju nie przekroczył 2 godzin. W praktyce oznacza to, że nawet wracając z pracy już o 15:00 nasz samochód może być na nich zaparkowany aż do następnego dnia rano. Mieszkańcy obszaru, na którym w sierpniu 2021 r. wprowadzono rotację, początkowo mieli co do niego obawy. Dwuletnie doświadczenie pokazało jednak, że rozwiązanie jest dla nich korzystne.

– Wielokrotnie rozmawiałem z przedsiębiorcami prowadzącym działalność w ciągu ul. Piłsudskiego i Wojska Polskiego. Również z ich inicjatywy zorganizowaliśmy spotkanie w dużym gronie i dyskutowaliśmy o sprawach handlu w centrum. Zgodnie przekonywali, że brak możliwości znalezienia miejsca do postoju w pobliżu ich punktów powoduje coraz większy odpływ klientów. Jednocześnie wiem też od stargardzian, że na obu tych ulicach chcieliby korzystać z usług i zakupów, ale po dwu-trzykrotnej próbie zaparkowania rezygnowali i jechali do centrów handlowych. Te rotacyjne miejsca postojowe są więc odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania obu stron, a jednocześnie mają podnieść także komfort wszystkich kierowców poruszających się w ścisłym śródmieściu. Jednocześnie warto pamiętać, że wprowadzenie rotacji w kolejnych lokalizacjach traktujemy pilotażowo, jesteśmy otwarci na uwagi, z których będziemy wyciągać wnioski – mówi prezydent Rafał Zając.

Gdzie będą RMP?

Od 15.05. (poniedziałek) parkowanie ograniczone do dwóch godzin obowiązuje w tych miejscach:

ul. Wojska Polskiego – po prawej stronie ulicy, na odcinku od skrzyżowania z ul. A. Struga do skrzyżowania z ul. B. Limanowskiego (przy budynkach ul. Wojska Polskiego 7 i 15; przy sądzie; przy budynku ul. Wojska Polskiego 21; przy szpitalu; przy budynku ul. Wojska Polskiego 35; przy budynkach ul. Wojska Polskiego 32 i 34 oraz przy jezdni. Jednocześnie miejsca po przeciwnej, lewej stronie ulicy, będą bez rotacji,

ul. J. Piłsudskiego – po lewej stronie ulicy, na odcinku od wyjazdu z bramy w budynku J. Piłsudskiego 87 do placu Wolności (przy budynkach ul. J. Piłsudskiego 88 i 89, 92 i 92 a, od 93 do 105; miejsca postojowe przylegające do parkingu na terenie dawnej pętli autobusowej).

Wszystkie lokalizacje zostaną oznaczone znakami informacyjnymi D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” i tabliczkami T-0 z treścią: „Parking rotacyjny Postój do 2 h od pon. do pt. w godz. 9-17 Godzinę przyjazdu należy oznaczyć na karcie parkingowej lub kartce papieru i umieścić za przednią szybą”.

Jak się przygotować do RMP?

Parkowanie ograniczone czasem ma obowiązywać od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00. Rotacyjne miejsca postojowe nie będą działały w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Zostawiając samochód na RMP trzeba będzie ustawić czas przyjazdu na karcie zegarowej umieszczonej w widocznym miejscu za przednią szybą. Moment dotarcia na postój można też zapisać na kartce. Od tej pory zostaną nam 2 godziny na załatwienie swoich spraw. Po tym okresie trzeba zwolnić miejsce. Przestrzegania czasu ma pilnować Straż Miejska. Jego przekroczenie może skutkować mandatem. RMP nie dotyczą jednośladów i miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.

Posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca i samochodu zupełnie za darmo mogą odebrać własną kartę zegarową. Trzeba mieć ze sobą SKM, dowód rejestracyjny pojazdu lub dokument potwierdzający prawo do korzystania z pojazdu (np. umowę leasingu). Papierowe zegary są dostępne w:

– Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego, ul. S. Czarnieckiego 17 (poniedziałek – piątek od 8:00 do 16:00),

– Ratuszu na Rynku Staromiejskim 1 (poniedziałek – piątek od 8:00 do 16:00),

– kasie Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, ul. Towarowa 2 (poniedziałek – piątek od 7:00 do 17:00; soboty, niedziele i święta od 8:00 do 16:00).

Bez SKM zegar za szybę w aucie kosztuje 2 zł i jest do kupienia w kasie ZCP.

Zdjęcia i mapa: UM w Stargardzie

ul. Wojska Polskiego 7 – przy budynku

ul. Wojska Polskiego 21 – przy sądzie i budynku

przy szpitalu

ul. Wojska Polskiego 32 i 34 – przy budynkach i jezdni

ul. J. Piłsudskiego 92 i 92 a – przy budynkach

ul. J. Piłsudskiego 96 i 97– przy budynkach

ul. J. Piłsudskiego 99, 100 i 101 – przy budynkach

ul. J. Piłsudskiego 104 – przy budynku

miejsca postojowe przylegające do parkingu na terenie dawnej pętli autobusowej

ul. Wojska Polskiego 15 – przy budynku i sądzie

przy szpitalu

ul. Wojska Polskiego 35 – przy budynku

ul. J. Piłsudskiego 87 – od wyjazdu z bramy w budynku, 88 i 89 – przy budynkach

ul. J. Piłsudskiego 93, 94 i 95 – przy budynkach

ul. J. Piłsudskiego 98 – przy budynku

ul. J. Piłsudskiego 102 i 103 – przy budynkach

ul. J. Piłsudskiego 105 – przy SCK

Rotacyjne miejsca postojowe – ul. J. Piłsudskiego i ul. Wojska Polskiego – mapa