Aktualności: Sprawy urzędowe

Kolejny remont muru

29 marca 2024

Przywracanie blasku zabytkom to żmudny i bardzo kosztowny proces. Od 3 lat sukcesywnie remontujemy mury obronne przy ul. Klasztornej. Zdecydowanie pomagają w tym środki zewnętrzne. Ponad 1 200 000 zł pozyskaliśmy na kolejny etap rewitalizacji obwarowań w tym miejscu.

Mury przy ul. Klasztornej już teraz budzą zachwyt stargardzian i turystów odwiedzających nasze miasto. Jeszcze w tym roku ten XIII-wieczny zabytek doczeka się kolejnego remontu. Następna część obwarowań zostanie dokładnie oczyszczona, a wykonawca usunie współczesne elementy ceglane i fragmenty tynków. Istniejące pęknięcia i ubytki będą naprawione. Dodatkowo całość zostanie odpowiednio zabezpieczona przed niekorzystną pogodą.

Prace przy ul. Klasztornej rozpoczęły się już w 2022 roku. Wtedy część murów została wzmocniona i zrekonstruowana. Rok później przeprowadzono II etap remontu tego cennego zabytku. Fragment obwarowań z XIII wieku odbudowano, wzmocniona została też korona muru i zastosowano zabezpieczenia, dzięki którym niekorzystne warunki atmosferyczne – przede wszystkim opady, wilgoć i niskie temperatury – nie będą tak szybko degradowały jego powierzchni.

Na wszystkie III etapy remontu obwarowań przy ul. Klasztornej pozyskaliśmy pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ODNOWA ZABYTKÓW, które niemal w całości pokryły koszty prac. W 2022 roku był to prawie 1 000 000 zł, w 2023 – kolejny 1 000 000 zł, a w 2024 – ponad 1 200 000 zł.

Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum