Aktualności: Sprawy urzędowe

Koronawirus – strefa żółta

9 października 2020

Od soboty (10.10.) cała Polska – w tym również Stargard – zostaje objęta strefą żółtą. To oznacza, że w przestrzeni publicznej trzeba będzie zasłaniać usta oraz nos. Zmniejszono także limit osób m.in. na weselach i w restauracjach. Szczegóły dotyczące obostrzeń można znaleźć tutaj.

W związku z rosnącą w ostatnich dniach liczbą zakażeń koronawirusem rząd zdecydował się na wprowadzenie tzw. strefy żółtej w całym kraju. Obowiązuje wszędzie – z wyjątkiem miast i powiatów objętych strefą czerwoną. Zmiany wchodzą w życie od soboty (10.10.). Aktualne informacje dotyczące pandemii, a także zasady postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia są tutaj.

Wprowadzenie żółtej strefy w całym kraju wiąże się przede wszystkim z koniecznością zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej – m.in. w sklepie, komunikacji miejskiej, ale także na ulicach. Nie muszą tego robić osoby, które przedstawią zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. Obowiązek zakrywania ust i nosa nie obowiązuje na terenie m.in. parków, lasów i plaż.

Zasady dotyczące kolejnych obostrzeń zmieniają się dynamicznie. Warto na bieżąco korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji – np. strony internetowej Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Premiera czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.