Aktualności: Sport

Kręcimy dla Stargardu

20 maja 2021

Startuje akcja „Aktywne Miasta”. Przez cały czerwiec rywalizować będziemy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Stargard jest w gronie ponad 50 rywalizujących miast.

To już trzecia edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Pierwsze dwie – w 2019 i 2020 roku – wygrywało miasto Nowa Sól. Teraz do walki o zaszczytny tytuł stanie także Stargard. Propozycję przystąpienia do tej inicjatywy pozytywnie przyjął prezydent Stargardu Rafał Zając. Koordynacją całego przedsięwzięcia zajmuje się OSiR we współpracy ze środowiskiem sportowym.

Aby liczyć się w walce o najwyższe miejsca, potrzeba zjednoczenia wszystkich mieszkańców miasta i sąsiednich gmin. – Zachęcamy do przyłączenia się do akcji i kręcenia kilometrów dla Stargardu. Przejechane kilometry będą później przeliczane na punkty, według statystyki liczby ludności rywalizujących miast – informuje OSiR. Prócz aspektów czysto konkursowych, akcja ma też na celu propagowanie aktywnego wypoczynku, promocję turystyki rowerowej oraz promocję jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu.

Każdy, kto chce dorzucić swoją „cegiełkę”, musi pobrać na telefon bezpłatną aplikację „Aktywne Miasta” (dostępna dla systemów Android i IOS). Po zainstalowaniu należy wprowadzić podstawowe dane oraz wybrać miasto Stargard jako docelowe w zakresie zdobywania punktów. W dalszej kolejności można również wybrać konkretną grupę, w ramach której chcemy dodatkowo rywalizować lub dopisać się do grupy ogólnej. Potem wystarczy już tylko jeździć z włączoną aplikacją. Według aktualnego przelicznika, aby zdobyć jeden punkt – stargardzianie będą musieli przejechać 67,8 km.

Aplikacja „Aktywne Miasta” daje szereg możliwości. Prócz wskazywania czasu, dystansu, tempa i spalonych kalorii, w historii treningów prezentowanych jest dużo więcej statystyk i rekordów. Można też tworzyć gry miejskie, publikować swoje ulubione trasy, podejmować wyzwania oraz zdobywać odznaki i nagrody. Możliwe jest też dodawanie znajomych, co sprawia, że możemy wzajemnie obserwować swoje treningi i przejechane kilometry. Ponadto, prócz jazdy na rowerze, do wyboru jest kilkanaście innych dyscyplin sportowych. Niewątpliwie jest to jedna z bardziej rozbudowanych, a zarazem bardzo intuicyjnych aplikacji dla osób uprawiających sport.

Kręcenie kilometrów dla Stargardu to jedno. Nie może jednak zabraknąć nagród. OSiR przygotował nagrody dla trzech mężczyzn i trzech kobiet, którzy w czerwcowej rywalizacji zaliczą jak największą liczbę kilometrów. Będą też niespodzianki dla najmłodszego i najstarszego uczestnika. Co tydzień będą ponadto rozdawane pakiety z gadżetami dla wybranych użytkowników aplikacji. Miasto, które wygra rywalizację, otrzyma puchar przechodni Rowerowej Stolicy Polski. Jeden ze sponsorów przyzna też nagrody w postaci rowerowych stacji naprawczych dla miast, które zajmą miejsca na podium.

Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w zabawie. Pokażmy, że Stargard potrafi się jednoczyć i walczyć o najwyższe cele! Więcej informacji na stronie www.aktywne.miasta.pl. Koniecznie zajrzyjcie i polubcie też fanpage: www.facebook.com/StargardRowerowaStolicaPolski.