Aktualności: Kultura

Krypty pełne tajemnic

16 stycznia 2020

Trwają prace archeologiczne w kaplicy Krugerów w kolegiacie. To ostatni etap przed rozpoczęciem remontu w świątyni. Muzealnicy zaglądają do trzeciej kaplicy. Wcześniej przeprowadzali badania w krypcie Groningów i Moviusów. Postępy prac można na bieżąco śledzić w facebookowym „Dzienniku pisanym z krypty”.

Kaplica Krugerów zaczęła odsłaniać swoje tajemnice w listopadzie 2019 r. Zgodnie z wiedzą muzealników, spoczywały w niej ciała osób pochowanych w XVII w. Krypta od samego początku zaskoczyła zawartością. Archeolodzy znaleźli setki ceglanych kształtek, które przed wiekami służyły do budowy i ozdoby elewacji budynków. Dalej było tylko ciekawiej. Zakładano, że przestrzeń została podzielona na dwie krypty. W rzeczywistości w zachodniej części kaplicy znaleziono komory grobowe. Teraz muzealnicy pracują nad odsłonięciem ich zarysu.

Prace archeologów można śledzić na Facebooku. W „Dzienniku pisanym z krypty” są ciekawostki, zdjęcia i relacje z przeprowadzonych badań. Kaplica Krugerów to ostatni przystanek pracowników MAH w kolegiacie. Już wkrótce w świątyni rozpocznie się duża inwestycja. Na kompleksowy remont pozyskano prawie 18 000 000 zł dofinansowania. Miasto zapewniło wkład własny w ten projekt, którego całkowita wartość to ponad 20 000 000 zł. Na przestrzeni ostatniej dekady łączne wsparcie Stargardu dla kolegiaty wyniosło przeszło 5 000 000 zł.

Zdjęcia: MAH w Stargardzie