Aktualności: Kultura

Książnica coraz bardziej on-line

14 marca 2019

Ponad 10 000 operacji internetowych tylko w 2018 roku wykonali czytelnicy Książnicy Stargardzkiej. Usługi on-line cieszą się coraz większym zainteresowaniem – w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba operacji wzrosła o ponad 1 600. Użytkownicy mają dostęp do setek tysięcy pozycji w internetowych katalogach, kartotekach, bazach danych oraz audiobookach.

Wachlarz usług internetowych jest szeroki. Czytelnicy chętnie korzystają m.in. z katalogu on-line i systemu powiadomień e-mail. Wystarczy zarejestrować się, wykorzystując numer karty bibliotecznej. Internetowy katalog zawiera informacje o wszystkich publikacjach – opis bibliograficzny, miejsce, w którym można je znaleźć, a także dostępność. Czytelnik zyskuje też wgląd w swoje konto biblioteczne. Może zarezerwować wybrane książki lub przedłużyć już wypożyczone. Po złożeniu zamówienia otrzymuje e-mail z powiadomieniem, że jest ono gotowe do odbioru. Kolejna wiadomość wysłana przez system przypomni o zbliżającym się terminie oddania pozycji. To duże ułatwienie.
W październiku 2018 roku w Czytelni Głównej i Informatorium Książnicy uruchomiono Cyfrową Wypożyczalnię Publikacji Naukowych Biblioteki Narodowej. Zainteresowani zyskali dostęp do około 1 500 000 pozycji z całej Polski. Projekt ten zastępuje kosztowne i czasochłonne wypożyczenia międzybiblioteczne.

Rosnącym zainteresowaniem cieszy się także internetowa platforma IBUK Libra. Czytelnicy mają dostęp do blisko 2 700 książek, w tym ponad 1 500 najnowszych publikacji naukowych. To duże ułatwienie np. dla studentów lub pracowników naukowych. Kod dostępu do IBUK Libra dostępny jest u bibliotekarzy. Potem można swobodnie przeglądać pozycje w każdym miejscu z dostępem do internetu.

Książnica Stargardzka udostępnia zbiory w budynku głównym przy ul. Mieszka I 1, a także w dwóch filiach: na os. Letnim i os. Lotnisko. Tylko w 2018 roku ponad 8 300 czytelników wypożyczyło przeszło 120 000 publikacji. W tym czasie zbiory Książnicy powiększyły się o ponad 5 500 pozycji. Kolekcja biblioteczna to nie tylko książki. W jej skład wchodzą również czasopisma, audiobooki, płyty CD i DVD, kasety magnetofonowe i winyle.

Zdjęcie: Książnica Stargardzka/archiwum