Aktualności: Kultura

Książnica dla seniorów

29 listopada 2019

Powieści obyczajowe, książki historyczne, biografie – seniorzy mają w czym wybierać. Książnica Stargardzka oferuje specjalne wydania z dużym drukiem, ułatwiające czytanie osobom starszym i mającym problemy ze wzrokiem. Zakup 133 książek był możliwy dzięki zwycięstwu w programie Fundacji Tesco.

– Książnica Stargardzka dba o wszystkich czytelników. Dzięki książkom z dużym drukiem seniorzy, ale też inne osoby mające problemy ze wzrokiem, nie będą musiały rezygnować z przyjemności czytania. To dobry sposób na spędzanie wolnego czasu – zwłaszcza w jesienne i zimowe wieczory. Czytanie ćwiczy pamięć, wzmacnia koncentrację oraz jest jedną z form rozrywki. Jestem pewna, że seniorzy z chęcią skorzystają na najnowszej oferty przygotowanej specjalnie z myślą o nich – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Przed zakupem konkretnych pozycji pracownicy Książnicy przygotowali ankietę dla czytelników. Zapytali o gatunki literackie i audiobooki. Zdecydowana większość ankietowanych (92%) opowiedziała się za książkami w wersji tradycyjnej – papierowej. Najczęściej wskazywano beletrystykę i literaturę faktu, wśród których prym wiedzie powieść obyczajowa. Publikacje z dużym drukiem zasiliły już zbiory Książnicy. Można je wypożyczać na takich samych zasadach, jak pozostałe pozycje.

Te szczególne zakupy to wynik akcji „Książka dla Seniora – widzę, słyszę, wiem!”. Latem tysiące klientów sklepów Tesco podczas codziennych zakupów oddało swój głos na ten projekt. Dzięki zaangażowaniu stargardzian pomysł zwyciężył w naszym regionie, a do Książnicy powędrowało 5000 zł.

Zdjęcia: Książnica Stargardzka