Aktualności: Kultura

Książnica wraca do domu

13 czerwca 2023

Każdy, kto kiedyś się przeprowadzał, wie jakie to wyzwanie. Bibliotekarze i pracownicy Książnicy Stargardzkiej mają już w tym doświadczenie – najpierw przenieśli się do tymczasowej siedziby przy ul. Wojska Polskiego 3, a teraz wracają do wyremontowanych budynków przy ul. Mieszka I. To naprawdę niełatwe zadanie, ale robią wszystko, żeby jak najlepiej przygotować się do zupełnie nowego otwarcia.

Po zakończeniu prac w obu budynkach przy ul. Mieszka I przyszedł czas na ponowną przeprowadzkę, a właściwie powrót do prawdziwego domu książki – o czym przypomina efektowny neon z lat 70., który przez wiele lat ozdabiał księgarnię „Staromiejską”. Już niedługo wszyscy stargardzianie będą mogli podziwiać go i całą zmodernizowaną KS w pełnej okazałości. Trzeba jednak jeszcze trochę czasu na urządzenie się na nowo. Pracy jest naprawdę dużo. Nowe miejsce na półkach znajdzie ponad 130 000 książek, czasopism i multimediów. Bibliotekarze mogą liczyć na szeroką pomoc – ostatnio w przenoszeniu zbiorów wsparli ich uczniowie z Zespołu Szkół nr 2.

Kiedy w 2020 r. rozpoczęła się gruntowna modernizacja KS, placówka przeniosła się do tymczasowej siedziby. Dzięki temu nawet w trakcie remontu stargardzianie mogli korzystać z bogatych zbiorów i brać udział w różnych aktywnościach organizowanych przez bibliotekarzy. Jeśli ktoś chciałby oddać wypożyczone pozycje przed zupełnym zamknięciem KS na czas przeprowadzki, może to zrobić jeszcze we wtorek (13.06.) od 10:00 do 18:00 albo w czwartek (15.06.) od 10:00 do 17:00. Zwroty będą przyjmowane w budynku przy ul. Wojska Polskiego 3. Jednocześnie działały i nadal działają obie filie – na os. Letnim (ul. Pogodna 16/u/1) i na os. Lotnisko (ul. Tańskiego 6e/9).

Zdjęcia: Jolanta Aniszewska, Ilona Kowal, Agnieszka Bogusz