Aktualności: Kultura

Książnica za 3 tygodnie

21 maja 2020

Po przerwie związanej z przeprowadzką stargardzianie w połowie czerwca mają znów móc wypożyczać książki. Biblioteka – na czas remontu siedziby przy ul. Mieszka I 1 – przeniosła się do budynku po Gimnazjum Katolickim przy ul. Wojska Polskiego 3. To skomplikowane przedsięwzięcie i spore wyzwanie. Zbiory o łącznej wadze 60 ton zapakowano w 4 000 kartonów.

Miłośnicy czytania z całego miasta nie mogą się już doczekać otwarcia zarówno tymczasowej siedziby biblioteki, jak i filii – na os. Letnim i os. Lotnisko. Pracownicy Książnicy proszą jeszcze o odrobinę cierpliwości. – Myślę, że wznowienie naszej działalności jest jeszcze kwestią trzech tygodni – zapowiada Krzysztof Kopacki, dyrektor Książnicy Stargardzkiej.

Przenosiny rozpoczęły się na początku marca. To skomplikowany proces. Wszystkie zbiory musiały być szczegółowo opisane i odpowiednio zabezpieczone na czas transportu. Dodatkowym wyzwaniem było zachowanie wszystkich zasad ostrożności w związku z epidemią koronawirusa.

Jak podkreślają bibliotekarze, czytelnicy nie muszą się martwić e-mailami z przypomnieniem o zwrocie książek. Wiadomości są wysyłane automatycznie. Do czasu otwarcia placówki w tymczasowej siedzibie nie będą naliczane kary za przetrzymanie zbiorów. Warto na bieżąco zaglądać na facebookowy profil Książnicy. To właśnie tam będzie można znaleźć aktualne informacje, wraz z tą najważniejszą dla mieszkańców – datą ponownego otwarcia biblioteki.

Placówka przy ul. Mieszka I zostanie gruntownie przebudowana i zrewitalizowana. Nowa Książnica będzie dostosowana także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojawi się również nowoczesny sprzęt multimedialny i tzw. Pracownia Kreatywności. Biblioteka stanie się miejscem, w którym mieszkańcy w różnym wieku będą mogli realizować swoje twórcze pasje. Wartość całej inwestycji to ponad 8 000 000 zł. Miasto zdobyło na ten cel prawie 4 000 000 zł dofinansowania.

Zdjęcia: Książnica Stargardzka