Aktualności: Kultura

Kulturalni tworzą Stargard

25 lutego 2022

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury oraz zdobywców stypendiów. To oni tworzą na miejscu, ale także są ambasadorami naszego miasta w kraju i za granicą. Działają, uczą się, doskonalą i wygrywają konkursy. Jak co roku doceniliśmy ich zaangażowanie i talent. Łączna suma wszystkich nagród i stypendiów to 60 000 zł.

W związku z wojną w Ukrainie gala wręczenia wyróżnień rozpoczęła się od okazania solidarności z naszymi sąsiadami ze Wschodu. – Z niedowierzaniem i niepokojem patrzymy na to, co dzieje się w Ukrainie. To czas, w którym także symbole są ważne. Uczcijmy minutą ciszy poległych i wesprzyjmy tych, którzy walczą – mówił prezydent Rafał Zając.

Podczas gali utalentowani stargardzianie odebrali nagrody przyznawane w kilku kategoriach: młody artysta, artysta/twórca, kreator kultury i ambasador kultury. Kolejne wyróżnienia przyznano organizatorom wydarzenia kulturalnego roku oraz zdobywcy nagrody okolicznościowej. Kilkunastu młodych artystów otrzymało również stypendia. – W rzeczywistości, w której się znaleźliśmy, jeszcze bardziej zdajemy sobie sprawę jak ważne jest poruszanie człowieczych strun poprzez różne odsłony kultury i sztuki. Niech te struny w nas grają. W tych trudnych czasach każdy z nas ma do wykonania jakąś misję. Duża odpowiedzialność spoczywa też na ludziach kultury. Jeśli każdy z nas zrobi tyle, ile może i potrafi, to wciąż wierzę, że da się zatrzymać to szaleństwo. Ogromnie gratuluję nagrodzonym, ale także wszystkim nominowanym. Zasługujecie na największy szacunek. Miejcie świadomość, że dajecie nam bardzo dużo. Budujecie w stargardzianach wrażliwość i perspektywy do rozwoju – mówił prezydent Rafał Zając.

MŁODY ARTYSTA

Kornelia Sadowska – na co dzień rozwija swój talent w zespole Rupaki w Młodzieżowym Domu Kultury. W 2021 r. zajęła m.in. I miejsce w VII Ogólnopolskim Festiwalu „Niebieskim Światłem Oświeceni” i II miejsce w 19. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Dozwolone do lat 19”.

ARTYSTA/TWÓRCA

Marcin Rakowski – perkusista, koncertuje w całej Polsce. Aktywnie uczestniczy także w życiu kulturalnym Stargardu. Jest nauczycielem gry na perkusji w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej. W 2021 r. nagrał 3 płyty.

KREATOR KULTURY

Stanisław Bartniczak – wieloletni (od 1977 r.) dyrektor Domu Kultury Kolejarza. Inicjator i organizator wielu imprez, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Chórów Kolejowych „FISAIC” i Europejskiej Wystawy Fotografii FISAIC 2010. Zaangażowany w działanie Stargardzkiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

AMBASADOR KULTURY

Maksymilian Ławrynowicz – fotograf, autor ogólnopolskiej wystawy „BIESY POLSKIE”, którą można było oglądać również w Stargardzie. Przed jego obiektywem stanęły m.in. Aleksandra Kisio, Anna Czartoryska-Niemczycka, Barbara Kurdej-Szatan i Anna Cieślak.

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU

Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego SONI SPATIUM – pierwsza edycja wydarzenia przybliżyła mieszkańcom życie i twórczość wybitnego stargardzianina. Dużym zainteresowaniem cieszyły się koncerty w kolegiacie oraz dwie wystawy poświęcone prof. Markowi Jasińskiemu.

NAGRODA OKOLICZNOŚCIOWA

Big Band Stargard – orkiestra dęta założona w 1946 r. w Domu Kultury Kolejarza. Muzycy uczestniczą w festiwalach i przeglądach w całej Polsce. Od lat 70. zdobywają nagrody i wyróżnienia. Koncertują również w Stargardzie, aktywnie uczestnicząc w życiu kulturalnym miasta.

STYPENDIUM

Adrianna Bąk

Łukasz Brodowski

Marcelina Gębicka

Julia Iwanciw-Gąsior

Alicja Kieliszek

Natalia Leszczyńska

Hanna Mielcarek

Marcin Tomasz Momot

Magdalena Pawelec

Kornelia Sadowska

Nailah Vitha

Eryka Wieleba

Uroczystą galę wręczenia nagród uświetnił występ – oczywiście stargardzkich – artystów. Swoje umiejętności zaprezentowali: Daniel Ziomko, Krzysztof Kuśmierek, zespół Aveira, Kornelia Sadowska, Patryk Matwiejczuk, Łukasz Brodowski, Aleksandra Borak-Pietrzak, Marcin Rakowski, Maciej Cierlecki i Nailah Vitha.

Zdjęcia: Paweł Bieg