Aktualności: Kultura

Kulturalnie na koniec lipca

31 lipca 2023

W ostatni weekend naprawdę dużo działo się w Teatrze Letnim. Stargardzianie przez 3 dni wypełniali widownię do ostatniego miejsca. Było kino na leżakach, koncert dla fanów mocniejszego brzmienia, a na koniec niezwykłe spotkanie z kulturami Wschodu. Coolturalne Wakacje nie zwalniają jednak tempa – znamy już harmonogram imprez na cały sierpień, a nawet na pierwszy weekend września.

Tegoroczne Kino na leżakach zakończyła polska komedia „Zupa nic”. Przez cały miesiąc setki stargardzian skorzystały z seansów pod chmurką. W sumie w Teatrze Letnim wyświetlono 5 filmów – zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje. Widzowie chętnie zajmowali wygodne miejscówki na leżakach, a przed seansami brali także udział w konkursach z nagrodami.

Z kolei w sobotę Park Chrobrego wypełniły mocne brzmienia. Było głośno i rockowo. Na scenie Teatru Letniego wystąpił stargardzki zespół Divers, czyli Andrzej Kosko (wokal), Janusz Piotrowski (gitara basowa), Andrzej Słowik (perkusja), Jarosław Sadowski (gitara solowa) oraz Kazimierz Wiśniewski (gitara rytmiczna). Zagrali największe hity m.in. Dżemu, Perfectu i IRY.

Coolturalne Wakacje to cykl naprawdę różnorodnych imprez. Doskonale było to widać właśnie w ostatni weekend. Najpierw kino, później koncert rockowy, a następnie Kresowy Bukiet Kultur Wschodu, czyli spotkanie z przedstawicielami mniejszości narodowych. Na scenie wystąpili: Łemków Tower (Polska), Na Drabini (Ukraina) oraz Rusin Čendeš Orchestra (Słowacja). Była okazja do muzycznej, ale i kulinarnej integracji – wspólna biesiada przyciągnęła do Teatru Letniego mieszkańców w każdym wieku. Organizatorem Kresowego Bukietu Kultur Wschodu była Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie, a projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

Za nami połowa wakacyjnych imprez z Parku Chrobrego. Program sierpniowych wydarzeń w ramach Coolturalnych Wakacji można znaleźć tutaj. Wstęp na wszystkie wydarzenia CW zawsze jest bezpłatny.

Zdjęcia: Maciej Dura-Pomarański/SCK/Joanna Tomczak