Aktualności: Sprawy urzędowe

Kwatera saperów gotowa

31 października 2022

Zupełnie nowy blask zyskała kwatera saperów na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki. Podczas listopadowych spacerów na nekropolii warto przyjrzeć się temu miejscu. Wszystkie nagrobki zostały wymienione, nawierzchnia wokół nich położona na nowo, a przed nami jeszcze nasadzenia zieleni.

Kwatera saperów znajduje się na największym cmentarzu w mieście – blisko 20 hektarowym. Spoczywają tam w większości mężczyźni, którzy zginęli, rozminowując Stargard w 1945 r., ale także dwie sanitariuszki. 65 starych nagrobków zastąpiły nowe, wykonane z granitu. Nawierzchnia pomiędzy grobami jest nowa i estetyczna – z równej kostki. Przy odpowiedniej pogodzie zaplanowano jeszcze uzupełnienia zieleni. Pojawi się tam trawa i hortensje.

Jednocześnie na ukończeniu jest inwestycja na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym przy ul. W. Reymonta. Zakres prac obejmuje naprawę ogrodzenia i centralnego pomnika. Tam roboty powinny potrwać do końca tego roku. Na oba projekty Stargard zdobył ponad 410 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia: UM w Stargardzie