Aktualności: Kultura

Łączy nas pamięć

7 maja 2021

Po raz pierwszy Stargard bierze udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To wyraz szacunku dla ofiar powstania w getcie warszawskim, ale także forma upamiętnienia żydowskich mieszkańców naszego miasta. Finał projektu zaplanowano na sobotę (8.05.) o 13:00 przy ul. Spichrzowej.

Najpierw najmłodsi stargardzianie wezmą udział w warsztatach. Uczestnicy wykonają papierowe, symboliczne żonkile. Będą mogli sfotografować się w specjalnym okolicznościowym studio, a także poznają historię żydowskich mieszkańców Stargardu.

Główne uroczystości odbędą się przy ul. Spichrzowej – obok spichlerza, w miejscu nieistniejącej dziś synagogi. Nailah Vitha zaśpiewa po hebrajsku modlitwę Awinu Malkenu, a uczestnicy akcji posadzą żonkile w ramach symbolicznego ogrodu pamięci.

Żonkil to symbol szacunku i pamięci o powstaniu, które wybuchło w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. Od 2013 r. Muzeum POLIN organizuje w całej Polsce wydarzenia – głównie o charakterze edukacyjnym. Rocznica wybuchu powstania jest obchodzona nie tylko w Warszawie, ale także w wielu innych miastach. W przypadku Stargardu to właściwy moment na przypomnienie historii dawnych żydowskich mieszkańców, którzy żyli tutaj przed drugą wojną światową.

Organizatorem wydarzenia w naszym mieście jest Młodzieżowy Dom Kultury

Zdjęcie: polin.pl