Aktualności: Działania społeczne

Ludzie listy piszą

11 grudnia 2019

Na całym świecie trwa Maraton Pisania Listów. To akcja organizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W Stargardzie do wspólnego pisania zasiedli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych. Wszystko po to, by okazać sprzeciw wobec łamaniu praw człowieka.

Jak co roku uczniów ZSBT w pisaniu wspomógł prezydent Rafał Zając oraz starosta stargardzki Iwona Wiśniewska wraz z zastępczyniami. Tym razem listy dotyczyły Sary Mardini i Seana Bindera – wolontariuszy z wyspy Lesbos, którzy ryzykowali życie, prowadząc akcje poszukiwawcze i ratunkowe na morzu. Młodzi ludzie zostali oskarżeni o szpiegostwo, przemyt ludzi i przynależność do organizacji przestępczej.

ZSBT po raz czwarty bierze udział w Maratonie Pisania Listów. Uczniowie sami zdecydowali, w jakiej sprawie wypowiedzą się tym razem. Akcja trwa jeszcze kilka dni, a już zebrano ponad 200 listów. Później trafiają one do warszawskiej siedziby Amnesty International, skąd są wysyłane do adresatów. Organizacja na bieżąco monitoruje sytuację i informuje o ewentualnych sukcesach. W przeszłości zdarzało się już, że dzięki nagłośnieniu sprawy oskarżeni zostali zwolnieni z aresztu.

Organizatorzy podkreślają, że nawet pojedynczy głos ma ogromne znaczenie. Na całym świecie odbywają się protesty przeciwko łamaniu praw człowieka. Maraton Pisania Listów to zwrócenie uwagi – szczególnie osób młodych – na ten problem. Tegoroczna odsłona akcji dotyczy młodzieży z 10 państw. To ludzie m.in. z Kanady, Egiptu, Filipin i Iranu. Wszystkie historie można poznać tutaj. W trakcie Maratonu pisane są listy w obronie ich praw.

Akcję po raz pierwszy zorganizowano w Polsce w 2001 r. Szybko zyskała międzynarodowy rozgłos. Maraton uznawany jest za największe na świecie wydarzenie w obronie praw człowieka. W ubiegłym roku w 854 miejscach w całej Polsce napisano łącznie 308 974 listy. W tym samym czasie w ramach Maratonu podjęto 5,9 mln inicjatyw w 200 krajach. Pisać można wszędzie – w szkołach, biurach, bibliotekach, a także w zaciszu własnego domu. W naszym mieście do Maratonu oprócz ZSBT dołączyli uczniowie Szkół Podstawowych nr 4, 5 i 7.

Zdjęcia: UM w Stargardzie