Aktualności: Działania społeczne

Mają bardzo sprawne serca

2 grudnia 2019

W Stargardzie od 27 lat działa koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jego członkowie wspierają wszechstronny rozwój podopiecznych. Organizują szkolenia, zajęcia terapeutyczne, zapewniają rehabilitację i pomagają w codziennym życiu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie podsumowujące 2019 r.

– Wasza działalność w Stargardzie jest doskonale widoczna. Aktywnie uczestniczycie w życiu miasta, wzbogacając je swoimi pomysłami. Dziękuję za codzienną pracę, która jest bardzo ważna zarówno dla podopiecznych, rodziców, opiekunów, jak i pozostałych mieszkańców. Pomoc osobom niepełnosprawnym to misja, którą realizujecie każdego dnia. Uczestnikom zajęć gratuluję – robicie naprawdę wspaniałe rzeczy. Życzę dalszej pasji i ciekawości świata, dzięki której możecie się rozwijać – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

W 2019 r. w kole PSONI aktywnie działały 42 osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz 119 rodziców i opiekunów. W ramach Stowarzyszenia prowadzone są Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy i Zakład Aktywności Zawodowej „Centralna Kuchnia”. Dodatkowo szczególnym projektem jest mieszkalnictwo wspomagane, w ramach którego osoby niepełnosprawne mają szansę na bardziej samodzielne życie z pomocą wykwalifikowanych opiekunów.

Przed rozpoczęciem uroczystości w holu Stargardzkiego Centrum Kultury można było zrobić świąteczne zakupy. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przygotowali piękne bożonarodzeniowe dekoracje. Były świece, choinki w różnych rozmiarach, biało-czerwone skrzaty i świąteczne kartki. Podopieczni PSONI mają wiele różnych talentów. Podczas imprezy wystąpili także w spektaklu teatralnym. Codziennej działalności członków i podopiecznych Stowarzyszenia przyświeca motto: Ludzie być może bywają niepełnosprawni, za to nadal mają bardzo sprawne serca.

Zdjęcia: Tadeusz Surma