Aktualności: Kultura

Majka Cierocka nie żyje

4 marca 2020

Nad ranem (4.03.) po długiej chorobie zmarła Maria Majka Cierocka. – To wyjątkowa dla Stargardu postać. Jej charyzmatyczna działalność przez lata bardzo wzbogacała kulturę naszego miasta. Majka Cierocka w niezwykły sposób zjednywała sobie młodzież, dla której była nie tylko opiekunką artystyczną i nauczycielką, ale przede wszystkim przyjaciółką – mówi prezydent Rafał Zając.

Majka Cierocka urodziła się w Stargardzie 24.10.1947 r. Występowała na deskach teatrów muzycznych w Szczecinie i Gdyni. W latach 1984 – 2011 pracowała jako instruktorka teatralna w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. Była inicjatorką niezliczonych przedsięwzięć kulturalnych w naszym mieście. Tworzyła scenariusze i reżyserowała spektakle teatralne. Była pomysłodawczynią warsztatów aktorskich dla dzieci i młodzieży. Stworzyła niezapomniany cykliczny spektakl plenerowy Misterium Męki Pańskiej i Stargardzką Jesień Teatralną. Projekty jej autorstwa zawsze wzbudzały duże zainteresowanie. Cechowały się odwagą i – często również – bezkompromisowością.

Majka Cierocka już w 2007 r. została wyróżniona przez prezydenta Stargardu nagrodą dla Twórców Kultury. W 2019 r. za całokształt pracy artystycznej otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W tym samym roku ponownie dostała nagrodę Prezydenta Miasta Stargard – tym razem za długoletnie zaangażowanie w kreowanie kultury w naszym mieście.

– Odejście Majki Cierockiej to duża strata dla Stargardu. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku rozmawialiśmy o kolejnych projektach, które chciała zrealizować dla mieszkańców. Mimo choroby wyraźnie rozpromieniała się i dostawała energii na myśl o następnych spektaklach. Dziś możemy żałować, że nie będziemy mogli ich zobaczyć. Pamiętamy jednak chociażby niezwykłe plenerowe Misteria Męki Pańskiej. Zawsze były to unikatowe wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym. Zapamiętajmy także tę piękną niepokorność, zapał i wszystkie wrażenia, które Majka Cierocka zapewniała nam swoją ciężką pracą – mówi prezydent Rafał Zając.

Zdjęcie: FB MDK/archiwum prywatne M. Cierockiej/T. Surma