Aktualności: Kultura

Mamy magazyn na zabytki

27 maja 2022

Po 8 latach żmudnej pracy Magazyn Zabytków Archeologicznych został oficjalnie otwarty. To szczególne miejsce, w którym przechowywane będą przedmioty z wykopalisk archeologicznych. Magazyn powstał w dawnych pomieszczeniach gospodarczych Szkoły Podstawowej nr 11. Nad wyposażeniem i cenną zawartością czuwa Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

– To dla nas ważne i oczekiwane miejsce. Ten magazyn pozwala nam dalej budować Stargard z pełnym zrozumieniem i szacunkiem dla historii tych ziem. Jego wnętrza pomieszczą zabytki znalezione na terenie miasta, ale też posłużą do gromadzenia cennych historycznie rzeczy z całego województwa. Pracowaliśmy nad tym projektem konsekwentnie przez lata, zdobywając kolejne środki ze źródeł zewnętrznych. Dziękuję panu profesorowi dyrektorowi Marcinowi Majewskiemu i całej kadrze MAH za zaangażowanie i wytrwałość – mówi prezydent Rafał Zając.

W pomieszczeniach magazynu o powierzchni ponad 500 m2 są odpowiednie warunki do przechowywania przedmiotów z wykopalisk archeologicznych. Jest tam również pracownia, gdzie można konserwować, badać i opracowywać zdeponowane eksponaty. Wydzielono też skarbiec na wyjątkowo cenne zabytki. Muzealnicy mają na miejscu do dyspozycji profesjonalny sprzęt, m.in. skaner 3D i spektrometr. Powstanie magazynu było możliwe dzięki wsparciu z budżetu miasta oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego całkowity koszt to ponad 1 300 000 zł.

Podczas uroczystego otwarcia magazynu wyróżnieni zostali pracownicy MAH – autorzy wszystkich projektów, które pozwoliły na realizację kolejnych etapów inwestycji. 7 z nich przygotowali Piotr Tarnawski i Andrzej Bierca, a 1, ostatni – Karolina Stań.

Zdjęcia: UM w Stargardzie