Aktualności: Sprawy urzędowe

Mamy pieniądze na cmentarz

10 marca 2023

210 000 zł dofinansowania pozyskaliśmy na kolejną inwestycję na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym przy ul. W. Reymonta. W zeszłym roku wyremontowaliśmy tam ogrodzenie i pomnik na placu centralnym. Teraz blask odzyskają kolejne monumenty. Pomogą w tym pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resztę dołożymy z budżetu miasta.

W tym roku na nekropolii przy ul. W. Reymonta wyremontowane zostaną dwa pomniki – żołnierzy francuskich i włoskich. Oba monumenty zostaną dokładnie wyczyszczone, a ubytki będą uzupełnione. Wykonawca zabezpieczy też powierzchnię pomników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo w ramach inwestycji na tym cmentarzu pojawi się tablica informacyjna w językach: polskim, angielskim i Braille’a. Wszystkie prace będą wykonane jeszcze w tym roku.

W Stargardzie regularnie inwestujemy w cmentarze i miejsca ważne historycznie W 2022 r. na nekropolii przy ul. W. Reymonta blask odzyskał jeden z pomników i ogrodzenie. Z kolei na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki wymienione zostały nagrobki na kwaterze saperów. Spoczywają tam głównie mężczyźni, którzy w 1945 r. rozminowywali Stargard, a także dwie sanitariuszki.

Zdjęcie: Paweł Bieg/archiwum