Aktualności: Sprawy urzędowe

Mamy plany na centrum

23 lutego 2021

Wyraźnie określone strefy do zamieszkania, wypoczynku, rekreacji, dla usług i do parkowania – to wszystko jest zawarte w nowym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic S. Wyszyńskiego, S. Czarnieckiego, Skarbowej i Barnima. Radni Rady Miejskiej jednomyślnie zagłosowali za jego przyjęciem. Mamy wizualizacje tego, jak w przyszłości może wyglądać jedna z głównych ulic Stargardu – Wyszyńskiego.

– Plan zagospodarowania przestrzennego to ważny dokument. Zmiany w obszarze ul. S. Wyszyńskiego w połączeniu z placem Wolności i terenem przed SCK będą miały wpływ na funkcjonowanie miasta jako całości. Zakładamy, że w najbliższych latach może tam powstać szeroki deptak z prawdziwego zdarzenia, z dwoma ciągami gastronomicznymi – mówi prezydent Rafał Zając.

W planach widzimy też fontannę i teren rekreacyjny na placu przed SCK. – Jestem przekonany, że takie miejsce stanie się bardzo komfortowe dla mieszkańców, którzy przez samo centrum miasta będą już nie tylko przechodzić, ale przyjdą też zrobić zakupy, wypić kawę, zjeść coś dobrego i po prostu pobyć w przyjaznej, zielonej przestrzeni. Stargardzianie korzystaliby z niej w pełnym wydaniu. Chcemy, żeby było to prawdziwie wygodne, estetyczne i nowoczesne centrum w ścisłym śródmieściu – dodaje prezydent.

W planie jest także mowa o tym, gdzie znajdują się miejsca na nowe mieszkania. Te mogą powstać na terenach po mleczarni, po działającej jeszcze energetyce, w okolicach kościoła św. Ducha, a w dalszej przyszłości również na terenie po MPGK. Wszystkie wznoszone budynki wysokością i kształtem powinny pasować do istniejącej już zabudowy. Jeśli chodzi o usługi, to na obszarze objętym planem może być prowadzona wyłącznie działalność, która nie będzie uciążliwa dla mieszkańców. Trzeba podkreślić, że szczególną ochroną został objęty Park 3 Maja i zabytki.

Zadbano też o miejsca postojowe. Największym punktem do tego przeznaczonym ma być parking Park&Ride wzdłuż ul. Barnima. Jego budowa ruszy jeszcze w tym roku. Będzie tam miejsce dla około 300 samochodów osobowych, a także dla busów, autobusów i rowerów. Dzięki temu kierowcy wygodnie przesiądą się z własnych samochodów np. do pociągów lub autobusów w ZCP.

Prace nad nowym planem były długie i złożone. Po uzyskaniu niezbędnych opinii i uzgodnień z projektem aktywnie zapoznawali się stargardzianie. Odbyła się szeroka, otwarta dyskusja publiczna, dzięki której mieszkańcy mieli możliwość przedstawienia swoich propozycji zmian. Wizualizacje odmienionej ul. S. Wyszyńskiego pochodzą ze zwycięskiej pracy w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla tego obszaru.

Wizualizacje: Pracownia projektowa Marek Roszkowski