Aktualności: Działania społeczne

Maszerowali na niebiesko

2 kwietnia 2019

Błękitny pochód rozpoczął obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Wraz z osobami autystycznymi, ich rodzinami, przyjaciółmi i opiekunami szedł m.in. prezydent Rafał Zając. Nie zabrakło elementów garderoby i gadżetów w kolorze niebieskim. To barwa symbolizująca wsparcie dla osób z tą przypadłością.

– Niebieski Stargard wygląda pięknie! Cieszę się, że tak licznie przeszliśmy ulicami miasta, pokazując jedność z osobami autystycznymi. Pamiętamy o was i waszych bliskich na co dzień. W Stargardzie dobrze rozwinięte jest szkolnictwo specjalne i integracyjne. Działa także Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, gdzie możecie liczyć na szeroką pomoc. Przed nami kolejne wyzwanie – wsparcie osób dorosłych, które po skończeniu szkoły muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jesteśmy coraz bliżej uruchomienia mieszkań wspomaganych.  Stargard to naprawdę miasto przyjazne dla wszystkich. Pamiętajmy, że każdy ma jakieś ograniczenia. Bardzo wiele zależy od nas, od naszej postawy i nastawienia – mówi prezydent Rafał Zając.
W ramach Miesiąca Wiedzy o Autyzmie przeprowadzana jest akcja edukacyjna. Osoby autystyczne często zachowują się w sposób odbiegający od norm społecznych. Warto poznać i zrozumieć tę przypadłość, a także okazać solidarność.

Organizatorem Niebieskiego Marszu w Stargardzie jest Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Osoby z naszego miasta borykające się z tą przypadłością mogą liczyć na wsparcie i pomoc wykwalifikowanej kadry. Pracownicy oferują diagnozę dzieci i dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb. We wrześniu ruszają natomiast spotkania w ramach świetlicy integracyjnej – w zajęciach będą mogły uczestniczyć całe rodziny.

Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu trwa cały kwiecień. W ramach tej akcji 26.04. (piątek) odbędzie się II edycja biegu. Dystans jest dostosowany do każdego – można pobiec 5,5 km, przejść 3,6 km w ramach nordic walking albo przespacerować 1 km we własnym tempie. Start w Teatrze Letnim w Parku Chrobrego.

Zdjęcia: UM w Stargardzie