Aktualności: Kultura

Meisinger Festival. Kolegiata z nagrodą

24 sierpnia 2020

Kolejny raz stargardzianie wysłuchali wyjątkowego koncertu w gotyckiej świątyni. W ramach trzeciej odsłony Meisinger Music Festival w naszym mieście wystąpił Krzysztof Meisinger wraz z kwintetem smyczkowym AstorArte String Quintet oraz Alicja Węgorzewska. Wydarzenie było również okazją do oficjalnego wręczenia tytułu Kreatora Kultury.

O przyznaniu wyróżnienia zdecydowano już kilka miesięcy temu. Pandemia nie pozwoliła jednak na wręczenie nagrody. Okazja nadarzyła się teraz. – Państwa liczna obecność na dzisiejszym koncercie jest dowodem na słuszność decyzji kapituły, która na początku tego roku przyznała wyróżnienie parafii pw. NMP Królowej Świata. Dziś oficjalnie przekazujemy tytuł Kreatora Kultury na ręce księdza proboszcza. Przy tej okazji chciałbym pogratulować księdzu Januszowi Posadzemu tego, że konsekwentnie udaje mu się przekształcać kolegiatę. Świątynia jest teraz nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także stała się strefą wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie – mówi prezydent Rafał Zając.

Podczas koncertu słuchacze poznali klasyczne utwory Astora Piazzolli w wyjątkowej aranżacji Krzysztofa Meisingera i muzyków AstorArte String Quintet. Wydarzenie swoim występem uświetnił gość specjalny – mezzosopranistka Alicja Węgorzewska. Koncert odbył się w klimatycznym wnętrzu kolegiaty.

Nastrojowe światło podkreśliło nie tylko historyczne wnętrze świątyni, ale też zwróciło uwagę na rusztowania ustawione w prezbiterium. – Cieszę się, że możemy być uczestnikami tego historycznego remontu. Taką modernizację kolegiata przechodzi raz na sto lat. Tytuł Kreatora Kultury to również podziękowanie miasta za starania księdza Janusza Posadzego, dzięki któremu jeden z naszych najcenniejszych zabytków odzyskuje blask – dodaje prezydent Rafał Zając.

Koncert w Stargardzie rozpoczął trzecią edycję Meisinger Music Festival. Miłośnicy muzyki klasycznej mogą jeszcze wziąć udział w koncertach w Szczecinie i Barlinku. W programie utwory m.in. W. A. Mozarta, J. S. Bacha i F. Schuberta. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Zdjęcia: UM w Stargardzie/M. Lewandowski