Aktualności: Edukacja

Miasteczka dla bezpieczeństwa

13 października 2023

Jeszcze w październiku rozpocznie się budowa kilku miejsc do nauki przepisów drogowych i prawidłowego poruszania się po chodnikach i jezdniach – zarówno piechotą, jak i na rowerze. Uczniowie czterech szkół podstawowych i okoliczni mieszkańcy skorzystają z tzw. miasteczek ruchu drogowego. To skuteczny i przede wszystkim bezpieczny sposób, żeby nauczyć młodych ludzi właściwego korzystania z dróg.

Stacjonarne miasteczka ruchu drogowego powstaną przy SP nr 3, 4 i 8. Dzieci i młodzież będą mogły poćwiczyć na nich w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. Nauczą się np. prawidłowego korzystania z przejścia dla pieszych i zasad poruszania się po mieście na rowerze. Dzięki takiej atrakcyjnej formie młodzi ludzie lepiej zapamiętają najważniejsze przepisy drogowe i wypracują dobre nawyki, które mogą poprawić ich bezpieczeństwo.

Z kolei na os. Zachód Szkoła Podstawowa nr 11 dostanie mobilne miasteczko wraz z rowerowym torem przeszkód. Uczniowie Jedenastki poćwiczą na gumowych matach imitujących asfalt i wykorzystają do nauki miniaturowe wersje znaków drogowych. Będzie tam również sygnalizacja świetlna.

Wszystkie miasteczka powinny być gotowe jeszcze w tym roku. Całość kosztuje ponad 950 000 zł. Wykonawcą jest firma ze Stargardu – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ELDEM” Łukasz Demczuk. Na tę inwestycję oraz na już wykonane wyniesione przejście dla pieszych na ul. R. Traugutta zdobyliśmy prawie 400 000 zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zdjęcie: Tadeusz Surma/archiwum