Aktualności: Działania społeczne

Mieszkanie z wytchnieniem

7 lipca 2023

Rozszerzamy wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Przy ul. M. Konopnickiej działa nowoczesne, komfortowe mieszkanie wytchnieniowe. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czeka na zgłoszenia stargardzian, którzy chcieliby skorzystać z takiej pomocy. To nawet dwutygodniowy pobyt dla osoby z niepełnosprawnością, a dla jej opiekuna szansa na zajęcie się swoimi sprawami, odpoczynek i zatroszczenie się o własne zdrowie.

W Stargardzie jesteśmy w stałym kontakcie z opiekunami osób o szczególnych potrzebach. Oni każdego dnia oddają siebie innym. Mamy pełną świadomość tego, jak bardzo takie mieszkanie będzie im przydatne. Więzi tych ludzi z ich podopiecznymi są bardzo silne, a decyzja o powierzeniu bliskiego innym, nawet na krótki czas, często bywa niełatwa. W tym miejscu, w komfortowych warunkach, zapewniona będzie jednak najwyższa jakość opieki ze strony wykwalifikowanej kadry. Bliscy osób o szczególnych potrzebach w pełnym spokoju odpoczną więc od codziennych trudów. Załatwią niezbędne sprawy, odetchną, zadbają o swoje zdrowie i kondycję – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Mieszkanie wytchnieniowe znajduje się na parterze w kamienicy przy ul. M. Konopnickiej. To ponad 100 m2 komfortowej, w pełni wyposażonej przestrzeni. Lokal jest wyposażony w nowoczesne rozwiązania smart dom – co daje jeszcze większe bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Wszystkie pomieszczenia są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na miejscu lokatorami zajmują się wykwalifikowani opiekunowie i terapeuci. Nowe mieszkanie wytchnieniowe prowadzi Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek”.

Chętni do skorzystania z oferty mieszkania wytchnieniowego mogą zgłaszać się do MOPS. Taki pobyt jest przeznaczony dla stargardzian posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym również dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Za udział w programie nie trzeba nic płacić. Wszystkie szczegółowe informacje i wzory dokumentów do wypełnienia można znaleźć tutaj. W razie dodatkowych pytań przed złożeniem wniosku warto również zadzwonić – tel. 91 578 45 77.

Pieniądze na remont i urządzenie lokalu, które przeprowadziła Fundacja Nauka dla Środowiska, pochodziły ze środków unijnych – to prawie 300 000 zł z Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Z kolei na opiekę wytchnieniową w nowym mieszkaniu pozyskaliśmy ponad 180 000 zł z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zdjęcia: UM w Stargardzie