Aktualności: Działania społeczne

mLegitymacja dla emerytów

19 stycznia 2023

Coraz więcej seniorów na co dzień korzysta ze smartfonów i komputerów. Dzięki temu załatwiają wiele spraw i mają dostęp np. do swojego konta w banku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do pobrania aplikacji z elektroniczną legitymacją emeryta-rencisty. Trzeba pamiętać, że od stycznia 2023 r. jest ona wydawana tylko w takiej formie. Chcąc dostać tradycyjną, plastikową kartę, należy złożyć wniosek.

Każdy posiadacz smartfona może aktywować mLegitymację bezpłatnie. Najpierw trzeba zainstalować na swoim urządzeniu aplikację mObywatel (do pobrania za darmo z Google Play i App Store). Następnie należy wybrać opcję „Zaczynamy” i dalej ustawić hasło oraz potwierdzić tożsamość. Do tego potrzebny jest profil zaufany, e-dowód osobisty albo zalogowanie się do swojego banku. Kolejny krok to dodanie do aplikacji dokumentu, czyli legitymacji emeryta-rencisty. Dokładną instrukcję krok po kroku można znaleźć na grafikach poniżej.

mLegitymacja działa dokładnie tak samo jak plastikowa karta. Wystarczy pokazać ją na ekranie smartfona, żeby skorzystać z przysługujących ulg i zniżek. Jeśli ktoś jednak woli tradycyjną formę, od 2023 r. musi złożyć dodatkowy wniosek o wydanie plastikowej karty. Z kolei ci, który już posiadają legitymację emeryta-rencisty, również mogą skorzystać z wersji elektronicznej. W razie pytań warto zadzwonić bezpośrednio do ZUS – tel. 22 560 16 00 albo spotkać się z wirtualnym konsultantem na www.zus.pl.