Aktualności: Edukacja

Mnożą na potęgę

4 października 2019

Pierwszy piątek października to nie lada wyzwanie dla tych, którzy szkolne ławy opuścili już jakiś czas temu. Tego dnia dzieci przepytują dorosłych z tabliczki mnożenia. Patrol Egzaminacyjny ze Szkoły Podstawowej nr 5 dotarł także do Urzędu Miejskiego, gdzie na pytania odpowiadał m.in. prezydent Rafał Zając i Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Akcja odbyła się w ramach 9. edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Każdego roku w pierwszy piątek października młodzi matematycy wyruszają na ulice miast, gdzie przepytują przechodniów. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 dotarli także do Urzędu Miejskiego. Tam matematyczne zagadki rozwiązywali pracownicy. Każdy, kto podał 5 prawidłowych wyników, otrzymał certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia i słodki poczęstunek. Wyrozumiali egzaminatorzy pozwolili przepytywanym na chwilę zastanowienia. Na szczęście nikt nie miał problemów z szybkim liczeniem.

Uczniowie piątki gościli w Urzędzie Miejskim, ale to dopiero początek trasy Patrolu Egzaminacyjnego. Młodzi eksperci od tabliczki mnożenia zamierzają przepytać jeszcze pracowników starostwa powiatowego, policji, a także dziennikarzy Twojego Radia. Podczas spaceru będzie również okazja do sprawdzenia wiedzy przechodniów, dla których taki niespodziewany egzamin z pewnością będzie zaskoczeniem.

W 9. Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia udział wzięło prawie 6 000 szkół z całego świata. Pomysłodawcą akcji jest Andrzej Grabowski – nauczyciel i pasjonat matematyki. Przepytywanie dorosłych z tabliczki mnożenia to dobra zabawa dla wszystkich, niezależnie od wieku, ale także okazja do poćwiczenia najtrudniejszych działań na wesoło.