Aktualności: Sprawy urzędowe

MOPS ostrzega przed oszustami

4 marca 2024

Ważna informacja dla stargardzian. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej nie wysyłają wiadomości SMS i nie dzwonią z propozycją otrzymania świadczeń. Każdy taki kontakt to próba oszustwa. W ten sposób przestępcy chcą wyłudzić dane osobowe lub pieniądze. Warto przekazać tę informację swoim znajomym, a zwłaszcza seniorom.

Do MOPS-u zgłosił się mieszkaniec, który otrzymał nietypowy SMS. Nadawcą rzekomo był ośrodek. Z wiadomości wynikało, że MOPS wydaje bony na Święta Wielkanocne. Nie była to jednak prawda. Pracownicy ośrodka nie kontaktują się w taki sposób z mieszkańcami. Jest to niestety jedna ze znanych metod działania oszustów, próbujących wyłudzić dane osobowe. Po otrzymaniu takiej wiadomości, nie należy na nią odpowiadać ani oddzwaniać na numer, z którego została wysłana. Kolejne zagrożenie to linki do stron internetowych przesyłane SMS-em lub e-mailem. Jeśli nie mamy pewności co do adresata, nigdy nie należy w nie wchodzić.

MOPS przypomina, że nie dzwoni także z ofertą wsparcia. Każda taka propozycja rzekomo pochodząca z ośrodka może być oszustwem. Wszelkie nietypowe połączenia lub SMS-y najlepiej zgłosić do MOPS-u. Warto także przekazać ostrzeżenie znajomym – przede wszystkim seniorom, którzy często są ofiarami tego typu przestępstw, oraz osobom już korzystającym z pomocy ośrodka.