Aktualności: Kultura

Muzyczna uczta dla koneserów

11 września 2023

Zakończyła się stargardzka część III Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego SONI SPATIUM. Za nami 3 wyjątkowe koncerty. Jeśli ktoś jeszcze chciałby posłuchać muzyki klasycznej na żywo w najlepszym wykonaniu, może w poniedziałek (11.09.) wybrać się do Filharmonii w Szczecinie, gdzie odbędzie się ostatnia odsłona tegorocznego wydarzenia.

Festiwal jest okazją nie tylko do wzięcia udziału w bezpłatnych koncertach, ale także do lepszego poznania życia i twórczości prof. Marka Jasińskiego – stargardzianina, wybitnego kompozytora i pedagoga. Dodatkowo na tablicach w Parku Chrobrego pojawiła się wystawa fotografii z ubiegłorocznej imprezy. Zdjęcia można cały czas oglądać podczas spacerów w okolicy placu zabaw.

Tym razem wydarzenie podzielono na 4 główne części – koncerty, na które zaproszeni byli wszyscy mieszkańcy. W Stargardzie aż 3 muzyczne odsłony odbyły się w kolegiacie. W zachwycających wnętrzach wyremontowanej świątyni wystąpili: Chór Cantabile Regensburg, Międzynarodowa Akademia Chóralna in terra pax, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Orkiestra Camerata Stargard, Łucja Szablewska Borzykowska (sopran) oraz dyrygent Szymon Wyrzykowski.

Przed nami ostatnia odsłona festiwalu. W poniedziałek (11.09.) w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagra zespół kameralny w składzie: Joanna Kreft (skrzypce), Jarosław Nadrzycki (skrzypce), Ewa Guzowska (altówka), Tomasz Lisiecki (wiolonczela), Szymon Guzowski (kontrabas), Joanna Marcinkowska (fortepian). Wstęp wolny. Początek o 17:00.

Zdjęcia: Roman Budzowski/FB/Orkiestra Camerata Stargard