Aktualności: Kultura

Najlepsi kulturalni

8 marca 2024

Jolanta Aniszewska, Arkadiusz Brykalski, Orkiestra Camerata Stargard, Bernadeta Wdzięczna, Krzysztof Rozesłański oraz Kornelia Sadowska, Antoni Kmiecik, Łucja Szymczykowska, Eryk Kucharski, Jan Onufry Przysiwek, Miłosz Krysiak i zespół taneczny Ekspresja III – to właśnie oni otrzymali nagrody prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury za 2023 rok. Aż 29 młodych ludzi dostało również stypendia. Łącznie do wszystkich wyróżnionych trafi 110 000 zł.

– Gratuluję wszystkim wyróżnionym. Dziękuję także całemu środowisku kulturalnemu w mieście. Praca artystyczna bez aktywnych, szerokich działań nie byłaby widoczna i dostępna dla stargardzian. Dzięki ludziom tworzącym kulturę na naprawdę wysokim poziomie nasze miasto jest coraz lepszym miejscem do życia. Stale poszerzana oferta daje mieszkańcom wszystko na wyciągniecie ręki. Uważam, że już teraz w tej kwestii możemy konkurować z dużymi miastami. Najlepiej świadczy o tym zainteresowanie samych stargardzian, którzy tak licznie przychodzą na koncerty, wystawy, wernisaże, festiwale i inne formy artystycznego wyrazu – mówi prezydent Rafał Zając.

Jak zawsze nagrody zostały przyznane w kilku kategoriach: młody artysta, artysta/twórca, kreator i ambasador kultury. Poznaliśmy także wydarzenie kulturalne roku i zdobywcę okolicznościowego wyróżnienia za całokształt pracy twórczej. Podczas gali wręczono też tytuły mecenasa kultury. To wyróżnienie przyznawane firmom wspierającym lokalnych artystów i wydarzenia kulturalne odbywające się w Stargardzie.

ARTYSTA/TWÓRCA

Jolanta Aniszewska – autorka książki „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. W dwutomowej pozycji opowieści mieszkańców przeplatają się z dokumentami i innymi źródłami historycznymi. Pierwsza część rozpoczyna się od podróży po przedwojennym mieście. Drugi tom przenosi czytelników w niewyobrażalnie trudną rzeczywistość tytułowego powojnia. Publikacja od dnia premiery zdobywa uznanie czytelników w Stargardzie i w całym regionie. Za „Zamęt” autorka otrzymała także Nagrodę Literacką „Jantar”.

MŁODY ARTYSTA

Kornelia Sadowska – wokalistka od ponad 8 lat rozwija swój talent w Młodzieżowym Domu Kultury. Doskonali się także w Szczecinie i bierze udział w warsztatach wokalnych w całej Polsce. W 2023 roku wystąpiła w programie „Szansa na Sukces Eurovision Junior”. Zdobywczyni licznych nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach. Uczestniczka koncertów charytatywnych oraz miejskich wydarzeń kulturalnych.

Antoni Kmiecik – pianista i wokalista, wolontariusz Fundacji OSMuza. Z sukcesami brał udział w ogólnopolskich i międzyregionalnych konkursach dla pianistów. W 2023 roku w Stargardzie wystąpił m.in. na ArtFestiwalu i podczas koncertu Orkiestry Camerata „Grzegorz Konopczyński in memoriam”.

Łucja Szymczykowska – pianistka, wolontariuszka Fundacji OSMuza. Oprócz gry na fortepianie rozwija także swój talent plastyczny. Działa również na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Występowała m.in. na ArtFestiwalu Junior i podczas miejsko-powiatowego Dnia Edukacji Narodowej.

Eryk Kucharski – wszechstronnie uzdolniony muzycznie i plastycznie. Od 7 lat rozwija swoje talenty w Młodzieżowym Domu Kultury. Uczestnik wielu wydarzeń kulturalnych w Stargardzie i w całym regionie. Zdobywca nagród oraz wyróżnień na festiwalach i konkursach. W 2023 roku brał dział w programie telewizyjnym „The Voice of Poland”.

Jan Onufry Przysiwek – perkusista, uczestnik warsztatów, konkursów i przesłuchań o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Interesuje się również muzyką rozrywkową i improwizacją. Swoimi występami uświetnia miejskie wydarzenia. Tworzy własne kompozycje i aranżacje.

Miłosz Krysiak – wokalista z Młodzieżowego Domu Kultury. Śpiewa solo oraz w zespole Rupaki. Utalentowany muzycznie i aktorsko. Uczestnik programu telewizyjnego „The Voice Kids”. Zdobywca licznych nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach oraz konkursach.

Zespół Ekspresja III – działa w Młodzieżowym Domu Kultury. W grupie tańczą 22 dziewczynki w wieku od 10 do 13 lat. Swoje umiejętności doskonalą pod okiem Weroniki Żółwińskiej, która tworzy również choreografie. W 2023 roku zespół wielokrotnie zwyciężał w ogólnopolskich konkursach i festiwalach tanecznych.

KREATOR KULTURY

Bernadeta Wdzięczna – malarka, wybitna portrecistka. Jej dzieła znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Pomysłodawczyni ArtFestiwalu i wystawy promującej polską kulturę i sztukę w Berlinie. Stale współpracuje ze środowiskami artystycznymi i placówkami kulturalnymi w Niemczech.

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU

Jubileusz 5-lecia Orkiestry Camerata Stargard – cykl imprez organizowanych w ciągu całego 2023 roku: lutowy koncert karnawałowy, koncert pasyjny, majowy koncert kameralny, Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego SONI SPATIUM i listopadowy koncert prezydencki. Orkiestrę Camerata tworzą muzycy ze Stargardu. Swoje programy przygotowują w oparciu o repertuar orkiestr zawodowych z całego świata.

AMBASADOR KULTURY

Arkadiusz Brykalski – aktor i wokalista. Występował w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od 2016 roku jest etatowym aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie. Zawsze podkreśla związki z rodzinnym miastem. Chętnie bierze także udział w wydarzeniach artystycznych w Stargardzie.

MECENAS KULTURY

HOLSTAR Sp. z o. o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. – obie firmy od lat wspierają Stargardzkie Stowarzyszenie Muzyczne „Cantore Gospel”, umożliwiając organizację m.in. bezpłatnych warsztatów dla stargardzian, zakup  materiałów i sprzętu oraz zatrudnienie profesjonalnych instruktorów i dyrygentów.

NAGRODA OKOLICZNOŚCIOWA

Krzysztof Rozesłański – od najmłodszych lat związany z muzyką. Jego największą miłością jest jazz i perkusja. Współzałożyciel klubokawiarni GENT. Propagator jazzu w Stargardzie, uczestnik wielu miejskich imprez kulturalnych, współpracuje z zespołami, wokalistami i organizacjami, integrując lokalne środowisko muzyczne i kulturalne.

STYPENDIUM

Alicja Bekierz

Agata Biryłko

Marcel Burchard

Alicja Kieliszek

Natalia Leszczyńska

Magdalena Pawelec

Miriam Estera Socik

Agnieszka Wierzbicka

Blanka Jakszuk

Maria Kanarek

Marta Kanarek

Bartłomiej Kulczycki

Mikołaj Matysik

Hania Mielcarek

Lidia Mazur

Mateusz Śliwa

Adrianna Bąk

Wiktoria Krakowiak

Miłosz Krysiak

Eryk Kucharski

Dominika Lewandowska

Paulina Pryciak

Kornelia Sadowska

Zuzanna Susz

Nikola Szkodlarska

Natalia Szymkowiak

Nailah Vitha

Eryka Wieleba

Natalia Korwin-Piotrowska

Podczas gali zagrała Orchestra Marini w składzie: Michał Kuczyński (wokal), Grzegorz Myca (I skrzypce), Natalia Haręża (II skrzypce), Maria Bieleninik (altówka), Ireneusz Stawniak (obój/mandolina), Marek Stawniak (akordeon), Patryk Dżaman (gitara/mandolina), Ingo Maciejewski (kontrabas), Marcin Rakowski (instrumenty perkusyjne). Wraz z muzykami wystąpiła także Małgorzata Nowak – wokalistka z Pracowni Wokalnej SCK Celiny Gładysz.

Zdjęcia: Sebastian Ler