Aktualności: Sport

Najszybsi w Biegu Forsycji

13 maja 2021

Za nami Dzień Pionierów Stargardu. Już po raz piąty aktywni mieszkańcy świętowali go na sportowo. W Biegu Forsycji wystartowali dzieci i dorośli. Najlepsi otrzymali nagrody, a dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe medale z forsycjami – symbolem pionierów Stargardu.

– Biegamy z różnych powodów, a tutaj był jeden szczególny – żeby oddać cześć tym, którzy w trudnych powojennych realiach budowali Stargard na nowo. Gratuluję świetnych wyników i dziękuję, że mimo ograniczeń tak wiele osób wzięło udział w tym wydarzeniu. Życzę wielu sukcesów w kolejnych rywalizacjach i mam nadzieję, że szybko zobaczymy się na starcie – mówi prezydent Rafał Zając.

W biegu na 5 km najlepsi byli: Sebastian Łukaszewski (17:58), Piotr Harhaj (20:36) i Adrian Andruszkiewicz (20:37). Wśród pań na tym dystansie najszybsze były: Justyna Hałka (22:15), Magdalena Janczulewicz (25:16) oraz Agnieszka Kubiak-Wójcik (27:21).

W kategorii nordic walking mężczyzn zwyciężyli: Roman Budzowski (34:40), Mirosław Bielański (34:40) i Krzysztof Trojanowski (38:10). Wśród kobiet najlepsze były: Renata Jarczewska (37:50), Grażyna Woźniewska (38:08) oraz Agata Talarek (40:16).

W sumie w 5. Biegu Forsycji udział wzięło 108 osób, z czego 79 pokonało 5 km – 47 biegaczy i 32 kijkarzy. Z kolei 29 najmłodszych sportowców wystartowało na nieco krótszych dystansach – 400 m i 500 m. Wszystkie wyniki można znaleźć tutaj. Uczestnicy sportowej zabawy mieli do wykonania jeszcze jedno zadanie. Zagłosowali na najlepsze ujęcia miasta z forsycjami w tle. Konkurs zorganizowało Stargardzkie Centrum Kultury, a zwycięskie fotografie są tu.

Z okazji Dnia Pionierów Stargardu w Parku Chrobrego pojawiła się wystawa „Wieści z »Wieści«”. Można na niej znaleźć fragmenty pierwszej powojennej gazety wraz z komentarzem historyków z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Warto przy okazji najbliższego spaceru zobaczyć nowe plansze. Jolanta Aniszewska z MAH przygotowała też podcast o początkach polskiego Stargardu. Można go posłuchać tutaj.

Książnica Stargardzka i Młodzieżowy Dom Kultury zadbali o literacką oprawę święta miasta. Na ulicach pojawili się kurierzy z oryginalnymi „Wieściami”, a na ławkach w parkach można było znaleźć biuletyny z ciekawostkami o pionierach. Z kolei przed Stargardzkim Centrum Kultury posadzono kilka krzewów forsycji. Być może już w przyszłym roku będą cieszyć oczy przechodniów charakterystycznymi, intensywnie żółtymi kwiatami.

Zdjęcia: UM w Stargardzie