Aktualności: Sport

Nasi czempioni

22 marca 2024

Poświęcają wolny czas, wkładają mnóstwo pracy, są silni, ambitni i wytrwale dążą do realizacji kolejnych celów – w Stargardzie jest wielu ludzi, którzy odnoszą sukcesy w różnych dyscyplinach sportu. Co roku najlepsi odbierają nagrody i wyróżnienia prezydenta. Podczas uroczystej gali poznajemy również nazwiska stypendystów. Każdy doceniony zawodnik to nasza duma. Łączna pula przyznanych nagród i stypendiów za ich osiągnięcia w 2023 to ponad 110 000 zł.

– Ubiegły rok przyniósł naszym sportowcom wiele sukcesów, a kibicom – mnóstwo powodów do radości. Gratuluję zdobywcom nagród, wyróżnionym i tym, którzy otrzymali stypendia. To docenienie ich ciężkiej pracy, ale i – mam nadzieję – motywacja do osiągania coraz lepszych wyników. Liczę na to, że wsparcie miasta pozwoli na dalszy piękny rozwój zawodnikom zarówno sportów drużynowych, jak i indywidualnych. Cieszę się również, że coraz więcej stargardzian wybiera aktywność fizyczną jako sposób spędzania wolnego czasu. Najlepiej świadczy o tym niesłabnąca popularność AquaStar i ubiegłoroczna nowość – kryte lodowisko, które w niecałe 3 miesiące odwiedziło prawie 28 000 osób – mówi prezydent Rafał Zając.

NAGRODY

I miejsce – Maria Barna (Valiant/United Kings Jiu-Jitsu) – zapaśniczka, w 2023 roku dwukrotna złota medalistka Mistrzostw Świata w Grapplingu (kategorie U20 Gi i No Gi) i zdobywczyni dwóch tytułów Mistrza Polski (U20 Gi i No Gi).

I miejsce – Paulina Kaczyńska – biegaczka, w 2023 roku zdobyła Mistrzostwo Polski Seniorów, uczestniczyła też w Mistrzostwach Świata.

II miejsce – Maja Borchardt (LLKS Pomorze Stargard).

III miejsce – Paulina Kucharczyk (LKS Feniks PESTA), Bartłomiej Zdunek (KP Błękitni Stargard), Alicja Purchalak (Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów), Cezary Wilk (LLKS Pomorze Stargard).

NAGRODA SPECJALNA

Filip Szydłowski (Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów) – w 2023 roku dwukrotny zdobywca II miejsca w Mistrzostwach Polski w para-kolarstwie – indywidualnie oraz ze startu wspólnego.

WYRÓŻNIENIA

Marcel Andrzejak

Piotr Żbikowski

Lena Żywicka

Maja Pawlikowska

Mateusz Kubiak

Miroslava Diachyna

Oliwia Jędrzejczak

Zuzanna Sokołowska

Julita Edyk

Laura Chudzik

STYPENDIA

Kajetan Bilski

Sergiusz Bojar

Jakub Janeda

Maksymilian Drążkowski

Mikołaj Kober

Borys Mieczan

Kacper Wyrwich

Filip Bartkowiak

Olga Kordykiewicz

Mikołaj Daraż

Cezary Wilk

Maja Kania

Dawid Kalinowski

Antoni Jarosz

Dawid Komoda

Jakub Matwiejczyk

Paulina Kucharczyk

Oliwier Danielewski

Kamil Rokicki

Filip Szydłowski

Antonina Kawalec

Alicja Purchalak

Nikola Ledzion

Mateusz Bryła

Wiktor Pankiewicz

Maciej Bas

Jakub Wojdak

Szymon Masłocha

KÓŁKA OLIMPIJSKIE

To wyróżnienia nadawane przez Polski Komitet Olimpijski. Ostatnie – piąte kółko – otrzymują zawodnicy zatwierdzeni do składu reprezentacji olimpijskiej. Podczas tegorocznej gali I Kółko Olimpijskie odebrali zapaśnicy: Lena Żywicka, Mateusz Kubiak i Maja Pawlikowska. II Kółko Olimpijskie powędrowało do Maksymiliana Lisieckiego i Antoniego Jarosza (obaj biegacze) oraz do Alicji Purchalak, Antoniny Kawalec, Nikoli Ledzion i Viktorii Olejarczyk (wszystkie trenują kolarstwo). Specjalne wyróżnienie – Mała Nadzieja Olimpijska – trafiło z kolei do Adama Marguli, 9-letniego żeglarza z Młodzieżowego Domu Kultury.

W Stargardzie doskonale mają się sporty drużynowe, jak i indywidualne. Choć nie brakuje klubów i miejsc do szlifowania talentów, w planach są już kolejne inwestycje. – Szykujemy się do realizacji projektów, dzięki którym zyskamy naprawdę nowoczesne obiekty. Rozbudowa stadionu Błękitnych i Kluczevii, modernizacja hali OSiR dadzą nie tylko świetne warunki do sportu ligowego, ale także do szkolenia dzieci i młodzieży. Oprócz tego inwestujemy w miejsca do uprawiania indywidualnej, amatorskiej aktywności fizycznej. To m.in. kolejne ścieżki rowerowe i boiska przy szkołach, które po zajęciach cieszą się ogromną popularnością wśród okolicznych mieszkańców – mówi prezydent Rafał Zając, który podczas wydarzenia otrzymał odznakę Zasłużonego Działacza LZS.

Motywem przewodnim tegorocznej gali sportu była piłka nożna. Na dobry początek widzom zaprezentowały się tancerki z grupy GoGyal ze Stargardzkiego Centrum Kultury. Kolejne występy były prawdziwymi pokazami siły, balansu i współpracy w wykonaniu Jarka i Marcina – akrobatów, którzy na swoim koncie mają także występ w programie telewizyjnym „Mam Talent”. Swoje zdolności w piłkarskiej żonglerce zaprezentował również Dominik Bartosiewicz.

Zdjęcia: Sebastian Ler