Aktualności: Kultura

Neon w nowym domu

3 kwietnia 2023

Ten napis doskonale znają stargardzianie. Przez wiele lat oglądali go w drodze na zakupy do księgarni „Staromiejskiej”. Teraz neon trafił do wyremontowanych wnętrz Książnicy Stargardzkiej, gdzie już za kilka miesięcy będzie zachwycał wszystkich odwiedzających zmodernizowaną placówkę.

„Dom Książki” to wyjątkowa ozdoba, ale i ciekawe połączenie nowoczesności i tradycji – wszystko w klimacie literatury. Nieco starsi czytelnicy odwiedzający Książnicę będą mogli powspominać dawne czasy, a młodsi zobaczą na żywo kawałek historii Stargardu. Neon znalazł swoje miejsce w jednym z budynków placówki przy ul. Mieszka I. O jego zachowanie i ponowne wykorzystanie zadbał m.in. Jerzy Waliszewski z Towarzystwa Przyjaciół Stargardu oraz Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy, która wtedy pracowała jeszcze w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

W 1971 r. na Starym Mieście uruchomiony został pawilon, w którym była m.in. księgarnia „Staromiejska”. To właśnie ją ozdabiał napis „Dom Książki”.  Jak w latach 70. pisała lokalna prasa, klienci kupowali tam literaturę klasyczną, która cieszyła się największym powodzeniem, a także książki dla młodzieży, podręczniki szkolne, mapy i rozmówki polsko-niemieckie.

Zdjęcia: UM w Stargardzie