Aktualności: Kultura

Nowe fotele na dużej scenie

19 października 2023

Już w grudniu ruszy remont sali widowiskowej w Stargardzkim Centrum Kultury. Poprawę komfortu odczują uczestnicy koncertów, spektakli i widzowie kina, ale także artyści występujący w naszym mieście. Inwestycja przyniesie też większą wygodę osobom z niepełnosprawnościami i seniorom. Wszystko powinno być gotowe na początku 2024 r.

Sala widowiskowa w SCK, w której na dużym ekranie wyświetlane są również filmy, została otwarta prawie 17 lat temu. Choć jest starannie utrzymywana, a w środku zrealizowano też wiele inwestycji, po blisko dwóch dekadach wymiany wymagają chociażby wysłużone fotele. Te dotychczasowe zastąpią nowoczesne i komfortowe, które z pewnością pozwolą na jeszcze lepsze odbieranie różnorodnej oferty SCK. – Fotele są już naprawdę mocno wyeksploatowane, zniszczone i niewygodne. Poza tym brak oświetlenia ciągów komunikacyjnych, schodów i rzędów znacznie utrudnia korzystanie z sali. Jest też dużą niedogodnością dla osób z niepełnosprawnościami i starszych. Mocno wysłużyło się już także podłoże sceny, co powoduje konieczność modernizacji pod kątem zastosowania akustycznej powłoki o wysokim stopniu ścieralności i wytrzymałości – mówi Joanna Tomczak, dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury.

Zimą zaplanowano wymianę wszystkich foteli kinowych na parterze i montaż świetlnych, ledowych krawędzi stopni i ciągów komunikacyjnych. Nowa będzie też wykładzina na części widowni. Blask odzyskają również deski dużej sceny SCK. Po remoncie będzie estetycznie, komfortowo i bezpiecznie. To jednak nie koniec zmian. W ramach projektu do dyspozycji artystów występujących w tym miejscu oddany zostanie nowoczesny, bezprzewodowy systemu monitoringu dousznego. – Obecnie pracujemy na sprzęcie, który nie spełnia już wymogów zapraszanych artystów. Wówczas zmuszeni jesteśmy do wynajmowania urządzeń, co jest dużym obciążeniem finansowym dla instytucji. W wielu przypadkach uniemożliwiało nam to nawet realizację wydarzeń. Ten projekt pozwoli organizować koncerty i spektakle zgodnie z wymogami artystów występujących na scenie, ale już bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów wynajmu – zapowiada Joanna Tomczak, dyrektor SCK.

Cała inwestycja to koszt 450 000 zł. SCK pozyskało na ten cel 200 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 250 000 zł pochodzi z budżetu Stargardu.

Zdjęcia: Joanna Tomczak/Stargardzkie Centrum Kultury