Aktualności: Sprawy urzędowe

Nowy cmentarz coraz większy

29 października 2019

W Stargardzie są dwie duże nekropolie komunalne, na których łącznie spoczywa prawie 35 000 osób. Stary cmentarz przy ul. Kościuszki został założony na początku XX wieku, a prawie 100 lat później powstał kolejny, zlokalizowany przy ul. Spokojnej/Giżynek. Radni Rady Miejskiej zdecydowali, że nowy cmentarz może być powiększony o ponad 10 hektarów. W przyszłości nekropolia rozszerzy się w kierunku Golczewa.

– Zakładamy, że dążymy do zwiększenia obszaru o kolejne 10 hektarów. Oprócz miejsc pochówku na terenie planowanego nowego cmentarza będą mogły znaleźć się też wszelkie usługi przydatne mieszkańcom, jak chociażby sprzedaż kwiatów i zniczy – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.

W 2002 roku przy ul. Spokojnej/ul. Giżynek założono nowy cmentarz. Aktualnie zajmuje ponad 10 hektarów powierzchni i jest miejscem pochówku prawie 5 400 stargardzian. W obecnych granicach nekropolii niedługo zacznie brakować miejsca. Z tego powodu radni Rady Miejskiej wyrazili zgodę na powiększenie terenu. W przyszłości na tym obszarze powstanie też niezbędna infrastruktura. Rozszerzona nekropolia będzie urządzana stopniowo, w miarę zapełniania się kolejnych kwater.

Zdjęcie: UM w Stargardzie