Aktualności: Sprawy urzędowe

Nowy przypadek koronawirusa

13 marca 2020

Badania potwierdziły zarażenie koronawirusem u trzeciej osoby zamieszkałej w Stargardzie. Obecnie jest pod właściwą opieką medyczną na oddziale zakaźnym. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wdrożyła wszystkie procedury niezbędne w takich sytuacjach.

Najważniejsze, aby stosować się teraz do zaleceń, których głównym celem jest maksymalne ograniczenie potencjalnego ryzyka rozprzestrzeniania się zarażeń. – Od każdego z nas zależy to, w jakim tempie ten wirus będzie się rozprzestrzeniał. Musimy być odpowiedzialni i podporządkować się wytycznym służb sanitarnych. Nawet jeżeli być może wydają nam się one przesadzone, to nie kierujmy się własnymi odczuciami. Zdajmy się na doświadczenie epidemiologów i dostosujmy do instrukcji płynących od specjalistów – mówi prezydent Rafał Zając.

W razie niepokojących objawów, mogących wskazywać na zarażenie koronawirusem, w żadnym przypadku nie należy iść do przychodni albo szpitala. Przez całą dobę do dyspozycji jest numer alarmowy 694 439 839. W razie wątpliwości można dzwonić po wskazówki co do dalszego postępowania. Więcej piszemy o tym tutaj.

Niezależnie od trwającej epidemii koronawirusa wiele osób potrzebuje wizyty u lekarza. Aby ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się zakażenia, zdobycie recepty, zwolnienia albo porady lekarskiej odbywa się na nowych zasadach. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, żeby świadczenia były udzielane przez telefon. Wystarczy zadzwonić do swojej przychodni. O tym, jak dostać receptę albo zwolnienie można przeczytać tutaj.

Odwołanie zajęć w szkołach oznacza, że ze względów bezpieczeństwa młodzi ludzie powinni w tym czasie pozostać w domach. Przebywanie we wszystkich miejscach publicznych niesie ryzyko zarażenia się lub przeniesienia koronawirusa na inne osoby. Policja i Straż Miejska patrolują lokalizacje, w których gromadzi się młodzież i podejmuje interwencje u ich rodziców. Szczegóły są dostępne tutaj.

Pamiętajmy! Należy też ograniczyć kontakt dzieci z seniorami – ze starszymi członkami rodziny.

Ze względów bezpieczeństwa podczas epidemii koronawirusa należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych – również w instytucjach. Wiele spraw w Urzędzie Miejskim można załatwić przez telefon lub e-mailowo. Pracownicy UM są do dyspozycji mieszkańców i starają się pomóc, używając tych form kontaktu. W trosce o dobro klientów, jak również pracowników ich obsługujących, apelujemy o ograniczenie wizyt w urzędzie do niezbędnego minimum. Wiele usług urzędowych możliwych jest do zrealizowania bez konieczności osobistej wizyty. Wszystkiego można się dowiedzieć tutaj.

Do odwołania zawieszono wydawanie Stargardzkiej Karty Mieszkańca. To również ma spowodować minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zdjęcie: pexels.com