Aktualności: Działania społeczne

O bezpieczeństwie przed zimą

19 października 2021

Coraz niższa temperatura powietrza, opady, pandemia koronawirusa – jesień i nadchodząca zima to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Jak co roku pracownicy Urzędu Miejskiego, służb mundurowych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się, by omówić działania na kilka najbliższych miesięcy. Osoby bezdomne w Stargardzie mogą liczyć na szeroką pomoc.

W naszym mieście działają schroniska, noclegownia i ogrzewalnia, a także jadłodajnia wydająca ciepłe posiłki. Wsparcia udzielają strażnicy miejscy, policjanci, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, a także pracownicy MOPS i streetworkerzy Caritas. Dodatkowo w tym roku Stowarzyszenie Ludzi Bezdomnych i Matek z Dziećmi im. dr. T. Judyma otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na dostarczenie potrzebującym ciepłych posiłków do miejsc ich przebywania.

Kolejna forma pomocy to mieszkalnictwo wspomagane. W Stargardzie działa program „Od Nowa”, który daje szansę na mieszkanie ludziom wychodzącym z kryzysu bezdomności.

W najzimniejszych miesiącach regularnie prowadzony jest monitoring osób bezdomnych. MOPS, Straż Miejska i Policja sprawdzają miejsca ich pobytu, informują o dostępnych formach pomocy i reagują na zgłoszenia mieszkańców. Warto zapisać te numery – 800 170 010 z telefonów stacjonarnych lub 696 031 168 z komórkowych. To bezpłatna infolinia, przez którą można wskazać osoby potrzebujące wsparcia w naszej okolicy.

Działa także infolinia MOPSu – tel. 91 578 45 83. Dzwoniąc tam, osoby bez dachu nad głową dostaną wszystkie niezbędne informacje o placówkach udzielających pomocy. Pod tym numerem pracownicy stargardzkiego MOPSu także przyjmują zgłoszenia o nowych miejscach pobytu osób bezdomnych. Inna opcja to telefon do Straży Miejskiej – 91 577 50 90, do Centrum Socjalnego Caritas (ul. Z. Krasińskiego 19) – 91 577 65 96 lub do Stowarzyszenia Ludzi Bezdomnych (ul. L. Okulickiego 3) – 91 576 29 96.

Zdjęcia: UM w Stargardzie