Aktualności: Kultura

O Sydonii w Stargardzie

17 marca 2023

W najbliższy wtorek (21.03.) o 17:00 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu (pod Ratuszem, wejście od strony kolegiaty) rozpocznie się kolejne spotkanie w ramach kawiarenki literackiej. Tym razem Książnica Stargardzka zaprosiła do naszego miasta Elżbietę Cherezińską, która opowie m.in. o swojej najnowszej powieści „Sydonia. Słowo się rzekło”. Wstęp wolny, nie trzeba też wcześniej się zapisywać.

Elżbieta Cherezińska z wykształcenia jest teatrologiem. Na swoim koncie ma już kilkanaście książek, które cieszą się uznaniem wielu czytelników. W najnowszej powieści skupiła się na postaci Sydonii, szlachciance, która została oskarżona o czary i spalona na stosie w 1620 r. w Szczecinie. – W tej historii ekscytujące jest wszystko: to, że zdarzyła się naprawdę, więcej, że znaczna część akt procesowych przetrwała wieki, a klątwa, rzekoma czy prawdziwa, ziściła się. Proces i egzekucja Sydonii nie były jej końcem. Stały się początkiem legendy. Pisząc o prawdziwej Sydonii, tej, która latami procesowała się o swoje prawa, chciałam sięgnąć do źródła, do miejsca w którym zaczęła się legenda o czarownicy – mówi Elżbieta Cherezińska.

Pisarka specjalizuje się w powieści historycznej. W 2015 r. jej „Turniej cieni” został nominowany w Plebiscycie Książka Roku portalu lubimyczytać.pl. Jest również współautorką literackiej biografii Szewacha Weissa „Z jednej strony, z drugiej strony”.