Aktualności: Kultura
Obudzimy Jana Marię
2 stycznia 2025
Ważne wydarzenie dla wszystkich, którzy interesują się historią Stargardu. Po kilkudziesięciu latach największy średniowieczny dzwon na Pomorzu Zachodnim znów zabije. Jan Maria znajduje się w wieży kościoła pw. św. Jana. Powstał w 1464 roku. Towarzyszą mu 2 mniejsze dzwony z XV wieku. Wybudzenie tych bezcennych instrumentów zaplanowano na niedzielę (5.01). Początek uroczystego nabożeństwa o 12:00.
Kilka ciekawostek na temat naszych wyjątkowych dzwonów przygotował dr hab. Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Można je przeczytać poniżej.
Do odnowionego zespołu dzwonów w wieży kościoła św. Jana Chrzciciela należą trzy instrumenty. Największy wykonany został przez czterech odlewników grapenów (brązowych, trójnożnych kociołków) w 1464 r. Wspomniany został w 1628 r. przez Daniela Cramera w drukowanej historii Kościoła pomorskiego. W świetle najnowszych, precyzyjnych pomiarów waży on 3876 kg i jest największym, zachowanym średniowiecznym dzwonem na Pomorzu Zachodnim. Nosi imię Jan Maria. Inskrypcja umieszczona została w górnej części, gdzie jej słowa zostały rozdzielone plakietami z wyobrażeniem św. Jerzego walczącego ze smokiem.
Pozostałe dwa, mniejsze instrumenty, powstały również w XV w. Jeden z nich pochodzi z nieistniejącego kościoła w podstargardzkim Rogowie i oprócz inskrypcji udekorowany został kopią plakiety pielgrzymiej z przedstawieniem św. Otylii z Hohenburga, otoczonej kultem w klasztorze Mont Sainte-Odile w Alzacji.
Nasz skarb został poddany precyzyjnej i kosztownej renowacji. Wszystkie 3 dzwony oczyszczono i zabezpieczono. Uzupełniono również ubytki. Konieczne były też prace w samej wieży – polegające m.in. na montażu brakujących desek w podłodze i odnowieniu okiennic w otworach dzwonnych. Na to wszystko pozyskaliśmy prawie 400 000 zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Zdjęcia: UM w Stargardzie