Aktualności: Sprawy urzędowe

Obwodnica krok po kroku

25 marca 2024

Trwa budowa kolejnego odcinka bardzo ważnej drogi w Stargardzie. Obwodnica północna nabiera kształtu – jeden fragment już jest gotowy, prace przy kolejnym właśnie się rozpoczęły, a w projektowaniu jest też następny. To ogromna, wieloetapowa inwestycja w usprawnienie ruchu drogowego i poprawę bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów oraz kierowców.

Następna część obwodnicy powstaje na odcinku od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. Prace rozpoczęły się od budowy wodociągu. Po zakończeniu inwestycji zyskamy tam prawie 900 metrów nowej, wygodnej i bezpiecznej drogi. Będą także ścieżki rowerowe, chodniki, ledowe oświetlenie i mnóstwo nowej zieleni – w planach jest aż 7000 drzew i krzewów. Całość uzupełnią zielone przystanki autobusowe. Wartość robót to ponad 25 300 000 zł, a wykonawcą jest sprawdzona firma STRABAG z Pruszkowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kolejnym fragmentem obwodnicy przejedziemy w I kwartale 2025 roku. Na tę inwestycję pozyskaliśmy duże dofinansowanie – 17 000 000 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

W przyszłości obwodnica zacznie się już na ul. Hanzeatyckiej. Pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco, przetnie aktualnie budowany odcinek od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej, połączy się z oddanym do użytku w 2023 roku fragmentem na ul. E. Orzeszkowej i dalej do granic miasta. W ten sposób nawet tysiące aut dziennie ominą przejazd przez centrum. Korzyści odczują również zmotoryzowani i piesi mieszkańcy osiedli Zachód i Chopina oraz Śródmieścia. Docelowo obwodnica włączona będzie do fragmentu, który wybuduje GDDKiA. Ta inwestycja połączy drogi krajowe nr 20 i 10, jak również drogę wojewódzką nr 106 w kierunku Nowogardu.

Zdjęcia: UM w Stargardzie