Aktualności: Sprawy urzędowe

Obwodnica z zielenią

11 października 2023

Na ukończeniu są prace nad projektem kolejnego odcinka obwodnicy północnej. Chodzi o część w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego. W czerwcu 2023 r. swoje uwagi i sugestie do dokumentu przekazali mieszkańcy. W projekcie pojawia się kilka tysięcy nasadzeń, które zniwelują dźwięk aut i podniosą estetykę.

W przygotowaniu dokumentacji brał udział profesjonalny architekt krajobrazu, co daje gwarancję skuteczności wybranych rozwiązań. Zieleń będzie nasadzona naprawdę gęsto. Na ponad 600-metrowym odcinku w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego pojawi się w sumie ponad 4000 roślin. To drzewa, krzewy, trawy ozdobne i rośliny okrywowe. Plan sytuacyjny nasadzeń można zobaczyć na grafice poniżej (do zapisania i otwarcia w większym rozmiarze w komputerze lub smartfonie) albo pobrać go z załącznika w pliku pdf. W pliku zamieszczamy również szczegółowe zestawienie planowanej zieleni. Termin rozpoczęcia tej inwestycji zależy od pozyskania dofinansowania, o które miasto wciąż zabiega.

Budowa pierwszego odcinka obwodnicy – od ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej – zakończyła się na początku lutego 2023 r. To 900 metrów drogi, rondo, ale także chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe. Całość oświetla prawie 50 lamp LED, a deszcz odbiera nowa kanalizacja. Jest także bardzo dużo zieleni – prawie 200 drzew i ponad 2400 krzewów. Pod koniec maja 2023 r. miasto podpisało umowę na kolejną część obwodnicy północnej – od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej, która umożliwi płynne połączenie z ul. Podleśną. Kończy się jej projektowanie. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na początku 2024 r. Ten odcinek razem z ukończonym fragmentem od ul. E. Orzeszkowej do ul. Składowej pozwolą na zdecydowane usprawnienie ruchu w całym mieście.

W przyszłości obwodnica zacznie się już na ul. Hanzeatyckiej. Pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco, przetnie odcinek od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej, połączy się z oddanym do użytku fragmentem na ul. E. Orzeszkowej i dalej do granic miasta. Docelowo obwodnica włączona będzie do odcinka przygotowywanego przez GDDKiA i łączącego drogi krajowe nr 20 i 10, jak również drogę wojewódzką nr 106 w kierunku Nowogardu. Korzyści odczują zmotoryzowani i piesi mieszkańcy osiedli Zachód i Chopina, ale także Śródmieścia.

Zdjęcie: pexels.com

Obwodnica – plan nasadzeń zieleni

Obwodnica – zestawienie nasadzeń zieleni